Două victorii şi două înfrângeri, în weekend, pentru echipele de handbal juniori ale clubului!

Patru meciuri oficiale au avut programate, în weekend, echipele de handbal juniori ale CSM Ploieşti, bilanţul fiind echilibrat – două victorii şi două înfrângeri – şi oarecum aşteptat, ţinând cont de adversarii întâlniţi. Formaţiile de juniori 1 şi junioare 3 au câştigat derbiurile judeţene cu CS Brazi, respectiv Tricolorul Breaza, în timp ce, în Divizia A, juniorii noştri au cedat onorabil în disputa cu CSM Alexandria, iar juniorii 2 au pierdut în faţa liderului Seriei H, CSŞ Dinamo Braşov.

Cronologic, primul meci a fost cel susţinut vineri după-amiază, de juniori, în Seria B a Diviziei A, în compania formaţiei CSM Alexandria. Băieţii antrenaţi de Silviu Stănescu au făcut un meci curajos şi au ţinut aproape de mai experimentata formaţie oaspete, înfrângerea la doar cinci goluri, 25-30 (10-16), putând fi considerată onorabilă.

Pentru CSM Ploieşti, au jucat, vineri: Al. Ispas, Ad. Tănăsescu – C. Albu (9 goluri), G. Paraschiv (6), I. Mirică (4), A. Stănescu (1), V. Bucuroiu (1), R. Pantazi (1), P. Bucur (1), A. Militaru (1), M. Chiranu (1), V. Alici, R. Floarea, N. Nicolae, D. Rudai şi A. Savelovici.

Băieţii au două înfrângeri în cele două meciuri disputate şi ocupă locul al 6-lea în Seria B, iar în runda a 4-a vor juca luni, 1 octombrie, la CS Medgidia.

Sâmbătă după-amiază, a venit rândul juniorilor 2 să joace, dar şi ei au avut o misiune dificilă, în faţa liderului Seriei H, CSŞ Dinamo Braşov, startul bun al grupării de sub Tâmpa în acest sezon fiind confirmat şi de tabela de marcaj: 31-44 (15-22). Băieţii noştri au ţinut ritmul cu adversarii doar în primele 20 de minute, după care, de la 12-13, vizitatorii au marcat de patru ori la rând şi echilibrul s-a rupt.

Gheorghe Puia i-a folosit, sâmbătă, pe: M. Oprea, I. Mihail – E. Moldoveanu (11 goluri), I. Mereu (8), Şt. Constantin (4), A. Anghelescu (4), Al. Herghelegiu (1), Al. Pleşea (1), M. Iorga (1), Al. Ghiţă (1), D. Mitrică, Al. Niţă, Al. Ilie şi S. Davidoiu.

CSM Ploieşti ocupă locul al 3-a în Seria H, iar sâmbătă joacă tot pe teren propriu, cu CSŞ Ploieşti.

Tot sâmbătă, a venit şi prima victorie din weekend, junioarele 3, pregătite de Robert Comendant, reuşind să câştige derbiul judeţean de la Breaza, cu Tricolorul, cu scorul de 30-29 (17-13).

CSM Ploieşti este singura echipă cu victorii pe linie în Seria D, iar în etapa a 4-a va juca, sâmbătă, pe teren propriu, cu CSŞ Dinamo Braşov.

Seria jocurilor a fost închisă, astăzi, de cea mai concludentă victorie, realizată de juniorii 1, în Sala „Olimpia”, în disputa cu CS Brazi. Ambiţia şi orgoliile jucătorilor au dat naştere unei confruntări dârze, agresivitatea păstrându-se la un nivel ridicat chiar şi atunci când scorul luase proporţii în favoarea băieţilor noştri. Meciul a stat sub semnul echilibrului doar în primele 15 minute, după care, de la 6-7, elevii lui Silviu Stănescu au sprintat decisiv şi au făcut 14-8, în ceva mai mult de zece minute. Chiar dacă diferenţa a tot crescut, s-a jucat fără menajamente până la final, tabela fixându-se, în minutul 60, la un 35-20 (16-10) clar în favoarea ploieştenilor.

Au evoluat, astăzi: Al. Ispas, Ad. Tănăsescu – A. Stănescu (10 goluri), C. Albu (10), Savelovici (3), V. Bucuroiu (2), N. Nicolae (2), G. Paraschiv (2), M. Chiranu (1), I. Mirică (1), D. Rudai (1), R. Pantazi (1), Al. Pop, A. Militaru şi P. Bucur.

CSM Ploieşti ocupă locul al 4-lea în Seria B, având, însă, doar două meciuri în trei etape, iar în această săptămână are programate două partide oficiale: joi, la Tricolorul Breaza, şi duminică, pe teren propriu, cu LPS Brăila.