Înotătorul Fabian Păun, campion european „U19” la biatlon cu echipa României!

Înotătorul Fabian Păun, campion european „U19” la biatlon cu echipa României!

Sportivul secţiei de nataţie a CSM Ploieşti, Fabian Păun (2009), a devenit, astăzi, campion european de biatlon cu echipa „Under 19” a României, cu prilejul competiţiei continentale ce se desfăşoară în localitatea Machico din Insula Madeira (Portugalia)!

Sportivul pregătit la club de Tamara Costache şi Ciprian Toma a venit pe 4 la individual, la numai 2 secunde de medaliatul cu bronz, britanicul Oliver Lewis, însă timpul bun realizat, 7:52.84 minute, a contribuit din plin la medalia de aur obţinută de echipa tricoloră, din care au mai făcut parte Rareş Laiu (medalie de argint la individual, în 7:50.42 minute) şi Alexandru Căpraru (locul 11, în 8:49.76 minute).

Argintul le-a revenit sportivilor din Marea Britanie, al căror total a fost cu 15 secunde mai slab decât cel al românilor, iar pe 3 s-a clasat echipa Spaniei.

Felicitări, Fabian!