Judo: weekend cu medalii pentru sportivii de la CSM-CFR-CSŞ Ploieşti!

A fost un weekend plin pentru sportivii secţiei de judo a CSM-CFR-CSŞ Ploieşti, care au participat la trei competiţii: două pe plan naţional, desfăşurate în Sala Sporturilor Transilvania, din Sibiu, şi una continentală, respectiv Campionatul European de Judo pentru juniori (U21), de la Praga (Cehia).

De vineri până duminică, la Sibiu s-au desfăşurat Finala Campionatelor Naţionale individuale de judo Ne Waza (lupta la sol) pentru juniori 3-U16 şi copii 1-U14, competiţie în cadrul căreia sportivii ploieşteni au obţinut 3 medalii – câte una din fiecare metal -, 3 locuri V şi 3 locuri VII. Iată care au fost rezultatele:

Locul I – David Petre (-55 kg, U14);

Locul al II-lea – David Ţugui (+81 kg, U16);

Locul al III-lea – Bianca Ungureanu (-57 kg, U16);

Locul al V-lea – Ioana Petraru (+57 kg, U16), David Duţă (-46 kg, U14) şi Teodora Niţoiu (-36 kg, U14);

Locul al VII-lea – Tiberiu Ivan (-55 kg, U14), Denisa Tudor (-36 kg, U14) şi Yasmine Tomescu (-52 kg, U14).

La această competiţie  au  participat 368 sportivi de la peste 100 de cluburi din ţară.

În acelaşi interval, Sala „Transilvania” a fost gazda Turneului Internaţional „Cupa Temerarul”, rezervat categoriilor de vârstă U12, U14, U16 şi U18. Sportivii de la CSM-CFR-CSŞ Ploieşti au obţinut 8 medalii – una de aur, două de argint şi cinci de bronz – trei locuri V şi două locuri VII, astfel:

Locul I – Lucas Chighvaria (-42 kg, U12);

Locul al II-lea – Mario Giubernea (-55 kg, U16) şi Anabel Minea (+57 kg, U16);

Locul al III-lea – Bianca Ungureanu (-57 kg, U16), David Petre (-55 kg, U14), Ioana Petraru (+57 kg, U16), Yasmine Tomescu (-52 kg, U14) şi Teodora Niţoiu (-36 kg, U14);

Locul al V-lea – David Duţă (-46 kg, U14), Damian Matei (-55 kg, U14) şi Denisa Tudor (-36 kg, U14);

Locul al VII-lea – Tiberiu Ivan (-50 kg, U14) şi Antoniu Bănică (-60 kg, U14).

La această competiţie au fost prezenţi 698 de sportivi din Austria, Bulgaria, Croaţia, Grecia, Republica Moldova, Serbia, Ungaria şi România.

La cea mai importantă competiţie din weekend, Campionatele Europene de Judo pentru juniori (U21, născuţi 2002-2004), de la Praga (Cehia), CSM-CFR-CSŞ Ploieşti a fost reprezentat de Rareş Arsenie (2004) şi Vanessa Tolea (2006).

Cadeta Vanessa Tolea a ocupat locul al IX-lea la categoria de greutate „57 kg” după ce a învins-o în primul tur pe Nino Loladze, din Georgia şi a pierdut, apoi, la Chiara Zuccaro (Italia).

Rareş Arsenie a avut un parcurs similar la categoria „-90 kg”, trecând în primul meci de italianul Emilion Bongiorno, pentru a ceda, apoi, în faţa sârbului Miljan Radulj (medaliat cu bronz).

La întrecerea continentală au participat 349 de sportivi din 39 de ţări.

Sportivii de la CSM-CFR-CSŞ Ploieşti sunt pregătiţi de Gheorghe Savu (coordonator), Mihai Trandafirescu, Doru Munteanu, Cosmin Slăveanu şi Roxana Creţu.