Weekend cu 12 medalii pentru sportivii secţiei de judo a CSM-CFR-CSŞ Ploieşti!

Sportivii secţiei de judo a CSM-CFR-CSŞ Ploieşti au participat în acest weekend la două competiţii, de unde s-au întors cu 12 medalii: 2 locuri I, 4 locuri II şi 6 locuri III!

Cei mai mici au luat startul la Turneul Internaţional „Alina Dumitru”, rezervat Juniorilor u16 şi Copiilor U14 şi U12 şi găzduit, vineri şi sâmbătă, de Sala Sporturilor din Chiajna. Au fost prezenţi, în total, 570 de mici judoka din România şi Republica Moldova, iar sportivii noştri au obţinut 9 medalii – 2 de aur, 2 de argint şi 5 de bronz – şi 5 locuri V, astfel:

Categoria U12

– locul I – Rareş Matei (38 kg);

– locul III – Claudia Lazăr (28 kg);

– locul V – Alexandru Marcu (38 kg), Liviu Roşu (50 kg) şi Antonia Alecu (32 kg);

Categoria U14

– locul I – Sonia Mare (44 kg);

– locul II – Medeea Tănase (+63 kg) şi Nicole Şindrilaru (40 kg);

– locul III – Fabian Tătaru (34 kg);

– locul V – Sofia Trandafirescu (44 kg);

Categoria U16

– locul III – Yasmine Tomescu (48 kg), Nicole Samson (70 kg) şi Robert Vimard (46 kg);

– locul V – Karina Popescu (57 kg).

Cealaltă competiţie a fost Finala Campionatului Naţional Universitar, ce s-a desfăşurat tot vineri şi sâmbătă în Sala „Transilvania” din Sibiu şi a avut la start sportivi studenţi. Judoka legitimaţi la CSM-CFR-CSŞ Ploieşti au obţinut 3 medalii – două de argint şi una de bronz:

– locul II – Andrei Căpăţână (73 kg, student la Universitatea de Medicină Bucureşti) şi Rareş Arsenie (+100 kg, student la Universitatea din Piteşti);

– locul III – Andrei Predescu (-100 kg, student la Academia Militară din Sibiu).

Sportivii secţiei de judo a CSM-CFR-CSŞ Ploieşti sunt pregătiţi de Gheorghe Savu (coordonator), Mihai Trandafirescu, Doru Munteanu, Cosmin Slăveanu şi Roxana Creţu.