Echipa de handbal juniori 2 a ratat calificarea la Turneul Final Valoare al campionatului

N-a fost cel mai bun weekend pentru echipele de handbal juniori ale CSM Ploieşti, care au disputat trei partide oficiale astăzi, cu un bilanţ de o victorie şi două înfrângeri. Cel mai important meci, cel jucat de juniorii 2 ai clubului, cu miză calificarea la Turneul Final Valoare, s-a încheiat nefericit pentru băieţii noştri, care au pierdut cu 36-34 (19-17) în deplasarea de la Avatar Braşov.

Elevii Ramonei Ştefan aveau nevoie cel puţin de un rezultat de egalitate pentru a obţine accederea între cele mai bune opt formaţii ale campionatului fără a depinde de celălalt meci din grupă, Sporting Ghimbav – HC Buzău, dar lipsa de inspiraţie din finalul jocului i-a costat. Cele două formaţii au alternat permanent la conducere, „galben-albaştrii” au condus cu 32-31 în minutul 53 şi au făcut câteva greşeli ofensive la 34-33 pentru gazde (minutul 56), atunci când au avut un minut de dublă superioritate, dar nu au ştiut să profite. Braşovenii au făcut 35-33, CSM-ul a revenit la un gol în spate, dar adversarii au avut ultimul cuvânt şi s-au impus la două goluri diferenţă.

Lotul de jucători pe care Ramona Ştefan a mizat la acest ultim meci a fost următorul: A. Manolache, A. Pop – G. Roşu (8 goluri), A. Grigore (7), L. Constantin (6), Al. Popescu (6), M. Sbîrnău (5), I. Muraşcu (1), M. Costache (1), Şt. Marin, D. Sîrbu, R. Bucur, Şt. Răducanu, I. Pîrvu, M. Duţă şi N. Milea.

CSM Ploieşti încheie sezonl pe locul al 3-lea al Grupei Valoare 2, la egalitate de puncte cu formaţia de pe poziţia secundă, HC Buzău, dar dezavantajată de meciurile directe: 34-33 şi 42-47.

Cealaltă înfrângere a zilei a venit într-un meci fără miză, junioarele 1 încheindu-şi parcursul din Grupa Valoare 2 cu disputa din Sala „Olimpia”, în compania formaţiei Rapid Bucureşti. Oaspetele s-au impus cu 48-33 (19-14) şi şi-a asigurat calificarea la Turneul Final, iar fetele noastre se vor putea concentra acum pe ultimele două meciuri de la nivelul junioarelor 2, multe dintre jucătoare evoluând pe două fronturi în acest sezon.

În partida de astăzi, Geta Opincariu şi Cristi Roşu au folosit următorul lot: I. Săvulescu, D. Stan – L. Postolache (7 goluri), E. Petrescu (6), R. Geangu (6), B. Pîrvulescu (4), A. Popescu (3), A. Radu (3), D. Roşu (2), D. Ion (2), Cr. Blidaru, D. Mihai, T. Stere şi A. Grigore.

Singurul succes a fost cel obţinut de echipa de handbal junioare 3 a clubului, care a revenit astăzi pe teren după o pauză de o săptămână. Fetele pregătite de Leonard Cristescu s-au impus cu 42-33 (19-16) în disputa cu ACSO Viitorul Pantelimon, din Sala „Olimpia”, contând pentru etapa a 8-a a Grupei Valoare 2.

Tehnicianul echipei noastre a folosit următoarele jucătoare: B. Biota, D. Ioaniţiu – S. Curcan (13 goluri), B. Brînzaru (13), A. Dorobăţ (5), D. Constantinescu (3), A. Georgescu (3), I. dudu (3), A. Marin (1), A. Alecu (1), A. Dincă, A. Filip, D. Marin, A. Bratu, M. Ionescu şi S. Oprea.

CSM Ploieşti ocupă poziţia a 3-a a clasamentului şi mai are doar şanse matematice de a merge la Turneul Final al campionatului, condiţia fiind să câştige ultimele două meciuri ale sezonului, pe cel de-al doilea, derby-ul cu CSM Bucureşti, la o diferenţă ce pare imposibilă: 18 goluri. Partidele sunt programate pe 8 mai, la CSŞ 6 Bucureşti, şi pe 11 mai, cu CSM Bucureşti, în Sala „Olimpia”.