Start fals în play-out: SCM Timişoara – CSM Petrolul Ploieşti 72-65 (19-21, 17-13, 19-17, 17-14)!

CSM Petrolul Ploieşti a început play-out-ul Ligii Naţionale de Baschet Masculin – Getica 95 cu o înfrângere, după ce a pierdut, în această seară, la Arad, cu 72-65 (19-21, 17-13, 19-17, 17-14), meciul cu SCM Timişoara.

O întâlnire care a stat în marea majoritate a timpului sub semnul echilibrului, cu cele două echipe alternând la conducere până spre finalul sfertului al treilea, totul pe fondul unui joc confuz de ambele părţi, cu puţine realizări în special în plan ofensiv. Diferenţa s-a făcut, practic, în ultimele zece minute, atunci când s-a văzut că, în timp ce Dragan Petricevic a putut împărţi mai judicios minutele între cei 10 jucători folosiţi, toţi contribuind cu puncte la victoria obţinută, staff-ul nostru a avut un „cvartet” de jucători care au depăşit câte 32 de minute pe teren, trei dintre ei – Reggie Johnson Jr., Kenney Funderburk Jr. şi Veliko Brkic – fiind liderii statisticilor partidei. Primii doi, la capitolul puncte marcate, iar cel de-al treilea, impresionând cu cele 22 de recuperări reuşite ce l-au dus şi la un „double-double”, el având şi 11 puncte înscrise. De altfel, scorul punctelor venite de pe banca de rezerve, 42-6 pentru Timişoara, spune totul despre rotaţii şi, într-un final, despre prospeţimea jucătorilor în sfertul decisiv.

Lotul echipei noastre la partida de astăzi a fost următorul: R. Johnson Jr. (26 puncte, 1×3), Funderburk Jr. (22, 3×3), Brkic (11 puncte, 22 recuperări), G. Angelian (4), C. Dinu (2), V. Corpodean, Negoiţescu, Lufile, B. Popa, L. Diaconescu şi R. Pătraru.

Timişoara conduce cu 1-0 după primul joc, iar partida a doua este programată joi, de la ora 19:00, în Sala „Constantin Jude”, din Timişoara.