Handbal: CSM Ploieşti J1, victorie importantă la Craiova în lupta pentru calificarea la Turneul Final!

Echipa de handbal juniori 1 a CSM Ploieşti a obţinut, în această după-amiază, o victorie extrem de importantă la CSŞ Craiova, scor 37-36 (22-18), şi continuă lupta pentru calificarea la Turneul Final Valoare al campionatului!

Băieţii pregătiţi de Ramona Ştefan au făcut o primă repriză foarte bună, în care au condus şi la 7 goluri, 20-13 (minutul 25), dar au intrat la pauză cu numai 4 „lungimi” avans şi le-au permis adversarilor să revină în meci. Drept urmare, partea secundă a stat sub semnul echilibrului, Craiova reuşind, chiar, să treacă în faţă la un moment dat (29-28, 30-29, 31-30 şi 32-31), însă finalul le-a aparţinut ploieştenilor. CSM-ul a condus cu 36-34 şi 37-35 şi a câştigat, în final, la un gol diferenţă, obţinând cele două puncte extrem de importante în atingerea obiectivului calificării la Turneul Final!

Ramona Ştefan a mizat pe următorul lot de jucători: D. Ştefan, A. Manolache – M. Sîrbu (10 goluri), D. Rizea (8), M. Ion Iliescu (6), L. Vasile (5), A. Leu (4), A. Muşoiu (1), D. Constantin (1), G. Roşu (1), I. Stănescu (1), Al. Popescu, V. Băncilă, Şt. Vîlcu, B. Bondarenco şi A. Năstase.

După 8 etape, CSM Ploieşti are 10 puncte în clasamentul Grupei Valoare 2 şi speră în continuare la calificarea la Turneul Final, cea mai plauzibilă variantă fiind aceea de a se număra printre cele două formaţii de pe locul al 3-lea din cele trei grupe ale acestei faze care obţin accesul alături de ocupantele primelor două poziţii. Pentru atingerea obiectivului, băieţii noştri au nevoie de victorii în ultimele două partide ale acestei faze, ambele pe teren propriu, cu LPS Târgu Jiu (duminică, ora 13:30, Sala „Olimpia”) şi CS Viitorul Piteşti (joi, 11 aprilie) şi de un pas greşit făcut de ocupanta locului al 3-lea în Grupa Valoare 1, CSM Bucureşti.

La finalul acestei săptămâni, în afara partidei de duminică a juniorilor 1, este programat, sâmbătă, de la ora 11:30, în Sala „Olimpia”, şi derby-ul Grupei Valoare 2 la nivel de juniori 2: CSM Ploieşti – ACS Avatar Braşov.