Weekend cu trei victorii pentru echipele de handbal juniori ale CSM Ploieşti în Grupele Valoare!

Final de săptămână cu cinci meciuri oficiale jucate de echipele de juniori ale CSM Ploieşti, toate în deplasare, şi un bilanţ de trei victorii şi două înfrângeri.

Weekend-ul a fost deschis, ieri dimineaţă, de meciul junioarelor 1 din Giuleşti, în compania Rapidului, câştigat de gazde cu scorul de 37-25 (20-11). Geta Opincariu şi Cristi Roşu au folosit următorul lot de jucătoare: D. Stan – R. Geangu (8 goluri), Al. Nicolae (6), A. Toma (3), B. Pîrvulescu (2), D. Roşu (2), E. Petrescu (1), A. Grigore (1), Cr. Blidaru (1), L. Postolache (1), D. Mihai, A. Radu, R. Chiriţă, T. Stere şi D. Ion. Campionatul junioarelor 1 se întrerupe până pe data de 17 aprilie, atunci când CSM Ploieşti va juca, în cadrul etapei a 4-a a Grupei Valoare 2, la Ştiinţa Bucureşti.

Tot ieri dimineaţă, dar de la ora 11:00, au jucat şi junioarele 3 la ACSO Viitorul Pantelimon, fetele reuşind să câştige cu 37-27 (18-14) un meci care nu le-a ridicat mari probleme. A fost echilibru numai în primele 15 minute ale jocului, după care elevele lui Leonard Cristescu s-au desprins la 6 goluri (12-18, minutul 21) şi au intrat la pauză cu un avantaj de 4 lungimi. După pauză, însă, de la 15-19 s-a ajuns la 15-25 (minutul 32), lămurindu-se definitiv soarta partidei.

Tehnicianul echipei noastre a mizat pe următoarele jucătoare: B. Biota, D. Ioaniţiu, B. Vesel – S. Curcan (11 goluri), B. Brînzaru (10), D. Gheorghe (7), A. Matei (3), D. Constantinescu (2), A. Georgescu (2), A. Dorobăţ (1), A. Bratu (1), M. Andronache, A. Dincă, D. Marin, A. Alecu şi I. Dudu. În etapa a 4-a a Grupei Valoare 2, CSM Ploieşti va juca, miercuri, de la ora 15:30, în Sala Sporturilor „Olimpia”, cu CSŞ Nr. 6 Bucureşti.

Ieri după-amiază a debutat în Grupa Valoare 2 a campionatului echipa de juniori 2, care a pierdut, însă, la Braşov, în faţa celor de la ACS Sporting Ghimbav, cu 34-32 (16-16). Un meci nebun, cu multe răsturnări de situaţie şi serii de goluri de ambele părţi, în care echilibrul din prima parte părea să fie rupt, imediat după pauză, de băieţii noştri: s-au desprins la 25-20, dar a urmat o serie de 6 goluri ale gazdelor, pentru 26-25. Chiar şi aşa, elevii Ramonei Ştefan au condus cu 31-30 în minutul 54, dar au mai înscris o singură dată până la final, încasând 4 goluri ce au stabilit scorul final: 34-32 pentru Sporting Ghimbav.

Pentru CSM Ploieşti, au jucat: A. Pop, A. Manolache – A. Grigore (6 goluri), M. Duţă (5), L. Constantin (5), Al. Popescu (4), G. Roşu (4), M. Sbîrnău (4), V. Muraşcu (3), M. Costache (1), D. Sîrbu, R. Bucur, Şt. Răducanu, I. Pîrvu, N. Milea şi Şt. Marin. În etapa a 2-a a Grupei Valoare 2, băieţii vor juca sâmbătă, 30 martie, pe teren propriu, cu LPS Târgu Mureş.

Astăzi, junioarele 2 s-au deplasat la Bacău pentru confruntarea cu CSŞ-ul local contând pentru prima etapă a Grupei Valoare 1 şi au reuşit să câştige clar, cu 30-23 (14-8)! Întâlnirea a fost fără istoric, pentru că fetele noastre s-au desprins rapid la 5-1 (minutul 6), 8-2 (minutul 13) şi 14-5 (minutul 24), astfel că repriza a doua s-a jucat mai relaxat. Cristi Roşu şi Geta Opincariu au folosit următoarele jucătoare: D. Stan, C. Toma – Al. Nicolae (9 goluri), R. Geangu (7), D. Roşu (6), A. Popescu (4), B. Pîrvulescu (2), E. Petrescu (1), Al. Florea (1), A. Andrei, A. Stoica, T. Simion, G. Burtea, S. Stroe, M. Ioniţă şi A. Condeescu.

La fel ca la J1, şi la nivelul junioarelor 2 urmează o perioadă de pauză până duminică, 18 aprilie, atunci când CSM Ploieşti va juca derby-ul grupei, la ACS Lucian Bute Galaţi.

Ultimul meci a fost cel disputat în această după-amiază, începând cu ora 16:00, de echipa de juniori 1, care s-a deplasat la Târgu-Jiu pentru partida cu LPS, contând pentru etapa a 2-a a Grupei Valoare 2. Băieţii pregătiţi de Ramona Ştefan au obţinut a doua victorie din această săptămână, după cea de joi, cu CSŞ Craiova (43-28), scorul de astăzi fiind 40-35 (21-16) la capătul a 60 de minute în care CSM Ploieşti a condus din minutul 3 până la final.

Ramona Ştefan a folosit următorii jucători: D. Ştefan, A. Manolache – M. Sîrbu (9 goluri), A. Leu (6), I. Stănescu (6), Al. Popescu (5), L. Vasile (5), M. Ion Iliescu (4), G. Roşu (2), Şt. Vîlcu (1), D. Constantin (1), L. Preotu (1), A. Muşoiu, V. Băncilă, B. Bondarenco şi A. Năstase. În etapa a 3-a a Grupei Valoare 2, CSM Ploieşti va juca duminică, 31 martie, la CS Viitorul Piteşti.