Atletism: Daria Popescu, locul 1 la „aruncarea greutăţii” la Campionatul Municipal de la Bucureşti!

Sportiva secţiei de atletism a CSM Ploieşti, Daria Popescu (12 ani), a ocupat astăzi locul 1 în proba de „aruncarea greutăţii” din cadrul Campionatului Municipal de Atletism & Cupa RMA, competiţie organizată în acest weekend de Asociaţia Municipală de Atletism Bucureşti şi Direcţia pentru Sport şi Tineret a Municipiului Bucureşti în Sala de Atletism „Ioan Soter”.

Tânăra atletă pregătită de Maria Sîrbu s-a impus la categoria „U14” cu o aruncare de 12.06 metri, care reprezintă, totodată, un nou record personal. Precedenta performanţă era de 11.98 metri, fiind realizată în vara anului trecut, la „naţionale”. Daria a fost urmată de Ioana Chioma (LPS Câmpulung – 10.34 metri) şi Ioana Popescu (CSŞ 6 Bucureşti – 8.18 metri).

Competiţia din Capitală a reprezentat o bună repetiţie în perspectiva Campionatului Naţional de Sală – „U14”, programat în weekendul 30-31 martie, tot la Bucureşti.