Alte prelungiri, acelaşi deznodământ: Laguna Bucureşti – CSM Petrolul Ploieşti 89-86!

Vizita pe terenul ultimei clasate în Liga Naţională de Baschet Masculin – Getica 95, totodată singura formaţie fără victorie după 20 de etape, nu a adus măcar o tresărire de orgoliu printre băieţii noştri, care au cedat cu 89-86 (24-22, 16-20, 22-18, 15-17, 12-9), după prelungiri, în faţa Lagunei Bucureşti. Ba, din contră! S-a jucat de la egal la egal cu formaţia care avea o medie de puţin peste 60 de puncte înscrise pe meci şi în trei sferturi dintre partide fusese simplu sparring-partner pentru adversari, unele înfrângeri fiind de… copii şi juniori, la peste 30 de puncte diferenţă.

Prea multe cuvinte nu sunt de spus despre o nouă evoluţie confuză a echipei, poate doar că după ce s-a reuşit o răsturnare „spectaculoasă” pe final şi am condus cu 77-73 (de la 65-70 în minutul 37) când mai erau 100 de secunde de joc, n-am mai înscris niciun punct şi i-am oferit formaţiei gazdă şansa de a trimite partida în prelungiri. Fază a jocului în care, la fel ca la precedentele experienţe similare, cu SCM „U” Craiova şi CS Vâlcea, adversarul s-a descurcat mai bine şi a câştigat fără mari emoţii, în ciuda acelui 89-86 aparent strâns consemnat astăzi la final pe tabelă. Aşadar, al treilea meci cedat în prelungiri, în două situaţii fiind egalaţi în timpul regulamentar după ce am avut avantaje uşor de gestionat în principiu, bilanţ la care putem adăuga şi ultimul eşec de pe teren propriu, suferit în faţa celor de la CSM Târgu Jiu după ce am condus cu 20 de puncte şi am avut 97-94 când mai erau 10 secunde din meci…

De reţinut după întâlnirea de astăzi ar fi doar performanţa lui Bogdan Popa, cel care a stabilit un nou record de recuperări al ediţiei 2023-2024 a Ligii Naţionale: 20 de mingi culese sub cele două panouri, dintre care 12 în defensivă şi 8 în ofensivă. Precedentul record îi aparţinea lui Peter Olisemeka (CS Vâlcea), care a reuşit 19 recuperări chiar în partida cu CSM Petrolul Ploieşti, din Sala „Olimpia”.

Pentru CSM Petrolul Ploieşti, au jucat: R. Johnson Jr (25 puncte, 1×3), B. Popa (17 puncte, 2×3, 20 recuperări), Funderburk Jr. (15, 1×3), Corpodean (10, 2×3), C. Dinu (9, 2×3), Brkic (8), Henry (2) şi G. Angelian. Nu au intrat: V. Negoiţescu, L. Diaconescu, R. Pătraru şi D. Raşoga.

Urmează, săptămâna viitoare, participarea la Turneul Final 8 al Cupei României, de la Cluj-Napoca, în cadrul căruia o vom întâlni joi, de la ora 15:00, în „sferturi”, pe Rapid Bucureşti.