Din nou aproape, din nou învinşi: CSM Constanţa – CSM Petrolul Ploieşti 83-80!

CSM Petrolul Ploieşti se întoarce învinsă de la malul mării după ce a cedat în ultimele minute ale disputei cu CSM Constanţa, plătind pentru câteva momente de neinspiraţie, dar, per ansamblu, pentru un nou procentaj dezastruos de la linia de fault: 50% (10/20)! S-a repetat, practic, istoria din ultimele înfrângeri, în care a devenit un coşmar să obţinem aruncări libere, cifrele „vorbind” despre 67% cu Oradea, 59% cu Craiova şi 72% cu FC Argeş!

În această seară, Constanţa s-a impus cu 83-80 (26-24, 19-22, 15-15, 23-19) la capătul unui joc extrem de echilibrat, cu cele două formaţii alternând la conducere şi oferind atât momente spectaculoase şi de mare inspiraţie, cât şi situaţii în care s-a greşit neaşteptat, poate şi pe fondul ritmului destul de ridicat al jocului.

Am condus la pauză şi la intrarea în ultimul sfert, am avut 77-75 cu 68 de secunde rămase din meci, dar adversarii au fost mai limpezi pe ultimele atacuri şi au luat deciziile mai bune atât în apărare, cât şi sub panoul nostru.

Pentru CSM Petrolul Ploieşti, antrenorul Mihai Popa i-a folosit astăzi pe: Funderburk Jr. (24 puncte, 2×3), Carpenter (14, 3×3), Brkic (14), B. Popa (11, 2×3), R. Johnson Jr. (6), S. Henry (6), Corpodean (5, 1×3) şi Negoiţescu.

În etapa următoare, „galben-albaştrii” vor juca joi, 7 decembrie, de la ora 18:00, în Sala Sporturilor Olimpia, în compania celor de la CSM Târgu Mureş.