Săptămână cu trei victorii şi o remiză pentru echipele de handbal juniori ale CSM Ploieşti!

Patru dintre echipele de handbal juniori ale CSM Ploieşti au jucat în ultima săptămână, iar rezultatele au fost din nou foarte bune: am consemnat trei victorii clare ale echipelor mari şi o remiză obţinută de juniorii 3 în deplasarea de la CSO Mizil.

De altfel, partida de la Mizil a deschis seria partidelor, fiind programată joi după-amiază. Băieţii pregătiţi de Gabi Enache au încheiat nedecis, 31-31 (14-17), întâlnirea cu gazdele de la CSO şi putem vorbi despre un punct câştigat în condiţiile în care CSM Ploieşti a revenit în ultimele minute de la 28-31.

Pentru echipa noastră, au jucat: T. Stan, Al. Pop, G. Mişcă – Şt. Răducanu (18 goluri), Ed. Romee (5), R. Zamfir (4), F. Şerban (2), Al. Stoica (2), I. Dănac, D. Bondăreţ, M. Garcea, D. Săcuiu, M. Pandele, D. Nedelescu şi R. Florescu. Duminică, în etapa a 6-a a Seriei D, CSM Ploieşti va juca pe teren propriu cu CS Brazi.

Ieri, juniorii 2 au deschis ziua de handbal cu derbiul judeţean susţinut în „Olimpia” în compania celor de la CS Brazi şi câştigat cu 50-36 (22-21) după două reprize total diferite. Prima, extrem de echilibrată, inclusiv cu oaspeţii la conducere în câteva rânduri, cea de-a doua, controlată clar de ploieşteni, care s-au desprins pas cu pas până la un maxim de 16 goluri: 48-32, în minutul 51!

Ramona Ştefan a folosit următorul lot de jucători: A. Pop, A. Manolache – M. Sbîrnău (10 goluri), V. Muraşcu (8), L. Constantin (7), Al. Popescu (7), G. Roşu (6), M. Costache (5), A. Grigore (4), Şt. Răducanu (1), N. Milea (1), M. Duţă (1), P. Goran, D. Sîrbu, R. Bucur şi I. Pîrvu. CSM Ploieşti ocupă locul al 2-lea în clasamentul Seriei D, cu 4 victorii şi o înfrângere, iar în etapa a 7-a va juca, sâmbătă, pe terenul ultimei clasate, CSŞ Târgovişte.

Tot ieri, dar de la ora 15:00, junioarele 1 au susţinut prima partidă din returul Seriei C, reuşind să câştige uşor, cu 43-29 (21-12), pe terenul celor de la ACS Kids Tâmpa Braşov. Într-un meci care nu le-a pus nicio problemă fetelor noastre, Geta Opincariu şi Cristi Roşu au mizat pe următorul lot de jucătoare: I. Săvulescu, D. Stan – D. Roşu (11 goluri), A. Grigore (8), D. Ion (5), B. Pîrvulescu (4), Al. Nicolae (4), R. Geangu (3), A. Popescu (3), A. Toma (3), Al. Mihai (1), T. Stere (1), Cr. Blidaru, A. Radu şi Cr. Badea.

Pentru junioarele 1 ale clubului, care încheie anul pe primul loc al seriei cu 4 victorii în tot atâtea partide, aceasta a fost ultima partidă din 2023, etapa a 5-a a Seriei C fiind programată sâmbătă, 27 ianuarie, atunci când CSM Ploieşti va juca, în deplasare, cu CSŞ Ploieşti.

Băieţii de la J1 au închis weekendul cu o altă victorie la scor, obţinută în această după-amiază în Sala „Olimpia” în faţa Concordiei Chiajna. A fost 34-20 (16-8) pentru CSM Ploieşti, la capătul unei întâlniri în care a marcat inclusiv portarul Denis Ştefan, cu o aruncare din poartă în poartă. Ramona Ştefan a folosit următorii jucători: D. Ştefan (1 gol), A. Manolache – D. Constantin (7 goluri), M. Ion Iliescu (6), D. Rizea (5), A. Leu (3), Şt. Vîlcu (3), V. Băncilă (2), M. Sîrbu (2), A. Muşoiu (1), B. Bondarenco (1), I. Stănescu (1), A. Năstase, G. Roşu şi A. Dumitrache. Urmează, duminică, derbiul Seriei C, cu ACS Talentul Este Cheia Bucureşti, tot în Sala „Olimpia”.

Libere în acest weekend, celelalte formaţii de juniori ale clubului revin pe teren conform următorului program:

junioarele 3 au stat în etapa a 7-a a Seriei D, şi revin miercuri, 15 noiembrie, atunci când vor juca, de la ora 13:30, în Sala „Olimpia”, cu CSO Mizil;

junioarele 2 au pauză până pe 10 decembrie, atunci când vor juca, în deplasare, cu CSŞ Buzău.