Trei meciuri, trei succese, în acest weekend, pentru echipele de handbal juniori ale CSM Ploieşti!

A fost un weekend cu trei meciuri pentru echipele de handbal juniori ale CSM Ploieşti şi cu tot atâtea victorii clare obţinute de acestea! Desfăşurată ieri, la prânz, în Sala „Olimpia”, prima partidă a finalului de săptămână se anunţa, pe hârtie, şi cea mai echilibrată, fiind derbiul de clasament al Seriei D – Junioare 3, între cele două formaţii ce aveau numai victorii – CSM Ploieşti 5/0 şi CS Câmpina 4/0 – dar pe teren n-au fost mari emoţii pentru fetele noastre. Oaspetele au fost în meci numai în primele minute, după care CSM Ploieşti a rupt ritmul cu câteva goluri uşoare pe contraatac şi meciul era decis încă de la pauză. A fost 32-20 (17-10) la final pentru elevele lui Leonard Cristescu, lidere ale seriei cu 6 victorii în tot atâtea meciuri disputate.

Pentru CSM Ploieşti, au jucat: B. Biota, B. Vesel, D. Ioaniţiu – D. Gheorghe (8), A. Filip (5), S. Curcan (5), B. Brînzaru (3), I. Dudu (3), A. Matei (3), A. Alecu (2), A. Dorobăţ (1), D. Constantinescu (1), M. Andronache (1), A. Dincă, D. Marin şi A. Bratu,.

Fetele noastre vor sta în etapa a 7-a, dar revin cu două meciuri în săptămâna următoare: miercuri, 15 noiembrie, acasă cu CSO Mizil şi sâmbătă, 18 noiembrie, la CSM Râmnicu Sărat.

Astăzi, ambele echipe de juniori 2 au jucat în deplasare la Breaza şi s-au întors victorioase. „Dubla” cu Tricolorul a fost deschisă de fete, care au jucat de la ora 11:00 şi n-au avut probleme în a se impune în faţa penultimei clasate din Seria B! Meciul a început cu 6-0 şi 12-1 pentru CSM Ploieşti, iar la final tabela s-a oprit la 44-23 (20-6). Antrenorii Cristi Roşu şi Geta Opincariu au folosit următoarele jucătoare: D. Stan, C. Toma – A. Popescu (9 goluri) Şt. Ghiţă (8), D. Roşu (6), M. Ioniţă (5), A. Stoica (4), Al. Nicolae (4), R. Geangu (3), E. Petrescu (2), B. Pîrvulescu (1), T. Simion (1), Al. Florea (1), A. Andrei, S. Stroe şi D. Condeescu.

La nivelul junioarelor 2 urmează o pauză competiţională de o lună de zile, următorul meci al fetelor fiind programat duminică, 10 decembrie, la CSŞ Buzău.

Întâlnirea băieţilor a fost, în schimb, mult mai echilibrată, în special pe fondul startului prost de meci al băieţilor noştri. Gazdele au condus cu 6-2 şi 8-4, dar, uşor, uşor, CSM Ploieşti a revenit în joc şi a întors scorul până la pauză, când a condus cu 18-15. După pauză, brezenii n-au avut forţa să pericliteze avantajul băieţilor pregătiţi de Ramona Ştefan, astfel că, la final, s-a consemnat victoria clară a oaspeţilor, cu 38-33.

Pentru CSM Ploieşti au jucat: A. Pop, A. Manolache – M. Duţă (8 goluri), A. Grigore (7), G. Roşu (7), L. Constantin (6), Al. Popescu (5), M. Costache (2), M. Sbîrnău (2), D. Sîrbu (1), R. Bucur, Şt. Răducanu, V. Muraşcu, I. Pîrvu, N. Milea şi Şt. Marin.

În etapa următoare, CSM Ploieşti va juca sâmbătă, 11 noiembrie, pe teren propriu, cu CS Brazi.

Libere şi în acest weekend, celelalte formaţii de juniori ale clubului revin pe teren conform următorului program:

juniorii 3 joacă joi, 9 noiembrie, de la ora 17:00, la CS Orăşenesc Mizil în etapa a 4-a a Seriei D;

junioarele 1 încep returul Seriei C pe 11 noiembrie, când vor evolua pe terenul celor de la ACS Kids Tâmpa 2015 Braşov;

juniorii 1 joacă duminică, 12 noiembrie în etapa a 5-a a Seriei C, pe teren propriu, cu Concordia Chiajna.