CSM Petrolul Ploieşti, fără şanse în faţa vicecampioanei: 62-85 cu CSM CSU Oradea!

Moralul dobândit după cele două victorii consecutive obţinute de CSM Petrolul Ploieşti în ultimele runde ale Ligii Naţionale de Baschet Masculin Getica 95 nu a fost suficient pentru a-i face faţă vicecampioanei României, formaţie care se chinuie în Europa, dar parcă se răzbună în competiţia internă pe adversarele întâlnite. Venită din Polonia, CSM Oradea s-a impus uşor, cu 85-62 (27-11, 21-20, 22-18, 15-13), în condiţiile în care a păstrat ritmul de FIBA Europe Cup şi a reuşit să-şi facă meciul uşor încă din primul sfert, în care parcă şi-a adus panourile de acasă şi a băgat în coş cam tot ce a tras. De partea celaltă, cu Brkic nerefăcut complet şi menajat în debutul întâlnirii, Mihai Popa n-a primit ce se aştepta de la titularii aleşi, şi chiar dacă a căutat soluţii pe bancă, nimic n-a mers!

La „-16” după primele 10 minute, „galben-albaştrii” au prins, uşor, uşor, ritmul adversarului şi au oferit după pauză câteva momente în care o revenire nu părea chiar imposibilă. Au venit la 43-54 (minutul 24), însă maşinăria orădeană s-a repus în mişcare după un time-out al lui Cristian Achim şi tot ce a urmat a fost, practic, fără istoric. Diferenţa s-a stabilizat în zona a 20 de puncte, banca noastră le-a oferit minute şi celorlalţi jucători români, iar victoria a mers, indubitabil, în contul oaspeţilor.

Pentru CSM Petrolul Ploieşti, au jucat: R. Johnson (15 puncte, 1×3), Funderburk Jr. (14, 1×3), Brkic (13), Carpenter (11, 3×3), Corpodean (3, 1×3), Henry (2), B. Popa (2), G. Angelian (2), C. Dinu, V. Negoiţescu, L. Diaconescu şi D. Raşoga.

Alături de noi au fost şi de această dată fetele de la „Cheerleading Jumpers”, echipa de majorete de la Palatul Copiilor, coordonată de profesor Maria Anghel, asigurând spectacolul în pauzele meciului.

În runda următoare, echipa noastră va juca duminica viitoare la BC CSU Sibiu, după care va reveni în „Olimpia” pentru jocul cu SCM U Craiova, programat vineri, 17 noiembrie, la ora 17:00.

Partida din seara aceasta a fost şi despre a fi alături de semenii noştri care trec prin momente dificile, publicul prezent în Sala „Olimpia” având prilejul să doneze pentru Enya Budurleanu, o tânără ploieşteancă în vârstă de 19 ani care luptă cu o formă rară de cancer şi are nevoie de orice sprijin. Au fost urne atât la intrările în sală cât şi mobile, iar jucătorii au intrat pe teren la prezentarea echipelor cu tricouri galbene ce aveau imprimată imaginea Enyei.

Totodată, Enya poate fi ajutată şi prin donaţii făcute într-unul dintre următoarele conturi: