Gimnastică ritmică: medalie de argint pentru Sabina Enache la Cupa României!

Final de săptămână excelent pentru sportiva secţiei de gimnastică ritmică a CSM Ploieşti, Sabina Enache, care a reuşit să obţină medalia de argint la Cupa României, competiţie ce s-a desfăşurat astăzi în Sala Sporturilor Olimpia!

Eleva Simonei Puiu a ocupat poziţia secundă în clasamentul senioarelor cu un total de 115.183, după ce a fost notată cu 29.100 la cerc, 29.133 la minge, 31.285 la măciuci şi 25.667 la panglică. Medalia de aur i-a revenit, previzibil, reprezentantei CS Sportul Studenţesc Bucureşti, Christina Drăgan (127.567), podiumul fiind completat de Anca Sîrbu, de la Dandri Bucureşti (109.934), sportivă cu care Denisa a făcut rocada faţă de ediţia de anul trecut!

Teodora Avramescu, pe 4 la „naţionale”, pe 5 la Cupa României

Cea de-a doua sportivă care a reprezentat CSM Ploieşti la evenimentul din acest weekend, Teodora Avramescu, a ocupat, ieri, locul al 4-lea la Campionatul Naţional de Junioare IV – categoria de vârstă „8 ani”, clasare datorită căreia s-a calificat şi pentru Cupa României de astăzi, concurs în cadrul căruia a fost a 5-a.

Ieri, la „naţionale”, eleva Simonei Puiu a fost a 4-a cu un total de 39.367, după 19.550 la exerciţiu fără obiect şi 19.817 la cerc, obiect la care a ratat medalia de bronz pentru numai 66 de sutimi, sportiva de pe ultima treaptă a podiumului, Ana Carla Florian Bonda (CSM Cluj-Napoca), fiind notată cu 19.883.

Astăzi, la Cupa României, totalul Teodorei a fost de 37.700, după 19.100 la exerciţiu fără obiect şi 18.600 la cerc.

Cele două competiţii au fost organizate de Federaţia Română de Gimnastică Ritmică, în parteneriat cu Agenţia Naţională pentru Sport şi Comitetul Olimpic şi Sportiv Român şi cu sprijinul sponsorilor Supermarket La Cocoş, MRS Residence, BES România, Criando, D-Toys, ROOVI, Editura EDU, Compas Coffee Ploieşti şi Leontina Toncu Cirulli.