CSM Petrolul Ploieşti, victorie clară în faţa Focşaniului: 78-67 (25-13, 18-20, 22-14, 13-20)!

CSM Petrolul Ploieşti a desigilat, în această seară „capitolul” victorii în noul sezon al Ligii Naţionale de Baschet Masculin Getica 95 după ce a reuşit să treacă poate chiar mai uşor decât o arată scorul final de CSM 2007 Focşani: 78-67 (25-13, 18-20, 22-14, 13-20).

Fără Reggie Johnson, cu probleme medicale în această săptămână, dar cu Veljko Brkic revenit la potenţial apropiat de cel maxim, echipa noastră şi-a făcut meciul uşor încă din primele minute, reuşind să se desprindă rapid la 14-4 şi 18-6 (minutul 7) şi să intre la prima pauză cu avans liniştitor, de 12 puncte. Au fost momente în care băieţii pregătiţi de Mihai Popa au arătat că şi-au făcut bine temele înaintea partidei, totodată momente ce le-au arătat oaspeţilor că le va fi greu să revină în condiţiile în care defensiva ploieşteană funcţiona foarte bine, iar atacul – cu Carpenter „în mână” – găsea uşor breşe pentru a modifica tabela.

Aveau să fie zece puncte diferenţă la pauza mare, 43-33, dar lucrurile s-au lămurit definitiv în sfertul al treilea, în care Bogdan Popa a „legat” trei triple consecutive, Funderburk Jr şi Henry au colaborat pentru un alley-oop ce a ridicat sala în picioare, iar scorul a ajuns la un 65-45 ce nu le-a oferit vizitatorilor decât perspectiva unei reveniri pentru o înfrângere decentă.

Ultima secvenţă a fost mult mai relaxată, Mihai Popa profitând de situaţie pentru a-i oferi şansa debutului în Liga Naţională lui David Raşoga, la numai 15 ani şi 9 luni! Mai mult, ultimele minute au găsit pe parchet un Petrolul Ploieşti în formulă exclusiv ploieşteană,mezinul Raşoga avându-i alături pe Codruţ Dinu, George Angelian, Lorenzo Diaconescu şi Vlad Negoiţescu!

Pentru CSM Petrolul Ploieşti au jucat în această seară: B. Popa (18 puncte, 3×3, 8 recuperări), Carpenter (17, 3×3), Brkic (15, 1×3), Henry (10), Funderburk Jr. (8, 2×3, 9 recuperări, 10 pase decisive), Corpodean (3, 1×3), C. Dinu (3, 1×3), Angelian (2), L. Diaconescu (2), V. Negoiţescu şi D. Raşoga.

Alături de noi au fost şi de această dată fetele de la „Cheerleading Jumpers”, echipa de majorete de la Palatul Copiilor, coordonată de profesor Maria Anghel, asigurând spectacolul în pauzele meciului.

În etapa a 6-a, CSM Petrolul Ploieşti va juca, cel mai probabil sâmbăta viitoare, pe terenul celor de la CS Vâlcea 1924, următoarea partidă din Sala „Olimpia” fiind programată o săptămână mai târziu, în compania vicecampioanei CSM Oradea.