Weekend cu două victorii şi o înfrângere pentru echipele de handbal juniori ale CSM Ploieşti!

Numai trei dintre echipele de handbal juniori ale CSM Ploieşti au avut programate meciuri oficiale în acest final de săptămână, bilanţul fiind de două victorii şi o înfrângere.

Primul meci al weekendului a fost cel disputat vineri, la prânz, de juniorii 2 ai clubului, în compania celor de la LPS Focşani. Un joc frumos, tare, echilibrat pe parcursul primei reprize, încheiată 17-16, dar decis imediat după pauză de ritmul impus de băieţii noştri, care s-au dus la 25-18 după numai 7 minute de joc. S-a terminat 41-32 şi CSM Ploieşti ocupă locul al 3-lea în clasamentul Seriei D.

Ramona Ştefan a folosit următorul lot de jucători: A. Pop, A. Manolache – M. Costache (7 goluri), M. Duţă (6), L. Constantin (6), R. Popescu (6), G. Roşu (5), M. Sbîrnău (4), A. Grigore (3), D. Sîrbu (2), Fl. Muraşcu (2), Oct. Bucur, Şt. Răducanu, I. Pîrvu, N. Milea şi L. Ilie.

În etapa a 5-a, CSM Ploieşti va juca sâmbătă, 4 noiembrie, la Tricolorul Breaza.

Astăzi, de la ora 12:30, a urmat în Sala „Olimpia” partida junioarelor 3 cu LPS I. Balas Soter Buzău, încheiată cu victoria clară a fetelor pregătite de Leonard Cristescu: 30-15 (18-5). Pentru CSM Ploieşti, au jucat: B. Biota, D. Ioaniţiu, B. Vesel – D. Gheorghe (10 goluri), S. Curcan (7), A. Alecu (4), A. Filip (3), M. Andronache (3), A. Bratu (2), D. Constantinescu (1), B. Marin, A. Dincă, A. Matei, D. Marin, S. Oprea şi C. Nedelcu. În runda a 5-a a Seriei D, fetele joacă sâmbătă la HC Junior BB Buzău.

Juniorii 3 ai clubului au închis weekendul handbalistic prin înfrângerea cu 50-21 (23-10) suferită în partida disputată în compania celor de la ACS HC Buzău 2012. Gabriela Enache şi Gheorghe Puia au mizat pe următorii jucători: Ş. Călin, T. Stan, G. Mişcă – Şt. Răducanu (7 goluri), R. Zamfir (4), D. Nedelescu (3), D. Lazăr (3), Al. Stoica (2), Ed. Romee (1), D. Gheorghe (1), I. Dănac, D. Bondăreţ, M. Garcea, D. Săcuiu, I. Pandele şi A. Florescu.

Pentru juniorii 3 urmează o pauză în campionat, următoarea partidă fiind programată joi, 2 noiembrie, la CS Orăşenesc Mizil.

Celelate formaţii ale CSM Ploieşti vor juca după următorul program:

junioarele 2 au stat în acest weekend, dar revin în competiţie duminică, 22 octombrie, când joacă pe teren propriu cu CS Activ Prahova Ploieşti;

junioarele 1 revin şi ele pe parchet sâmbătă, 21 octombrie, atunci când vor juca, în etapa a 3-a a Seriei C, la ACS Sporting Ghimbav.

juniorii 1 au pauză până pe 12 noiembrie, atunci când vor juca pe teren propriu cu CS Concordia Chiajna.