Judo: CSM-CFR-CSŞ Ploieşti, de trei ori pe podium la Finala Campionatelor Naţionale „U12”!

Sportivii secţiei de judo a CSM-CFR-CSŞ Ploieşti au participat, în acest weekend, la Bacău, la Finala Campionatelor Naţionale individuale de Judo pentru Copii – U12, reuşind să obţină trei medalii – câte una din fiecare metal – şi un loc V.

Principala performanţă a fost realizată de Lucas Chighvaria, care a cucerit medalia de aur a categoriei de greutate „-42 kg”, celelalte prezenţe pe podium fiind reuşite de Rhaya Chighvaria – argint la „-36 kg” şi Matei Ştefan Laza – bronz la „-50 kg”! Locul al V-lea a fost ocupat de Mihai Costru, la „-46 kg”.

La competiţia de la Bacău au participat 190 de sportivi de la peste 75 de cluburi din ţară.

Judoka de la CSM-CFR-CSŞ Ploieşti sunt pregătiţi de Gheorghe Savu (coordonator), Mihai Trandafirescu, Doru Munteanu şi Cosmin Slăveanu.