Baschet, Liga Naţională: CSM Petrolul Ploieşti încheie sezonul pe locul al 14-lea!

CSM Petrolul Ploieşti a încheiat ediţia 2022-2023 a Ligii Naţionale de Baschet Masculin pe poziţia a 14-a a clasamentului, după ce a pierdut, în această seară, şi meciul al doilea al seriei cu CS Municipal Galaţi, din turul secund al play-out-ului campionatului. În sala „Dunărea”, a fost 86-74 (24-12, 20-27, 19-16, 23-19) pentru gazdele confruntării, la capătul unui meci cu accente de vacanţă în multe momente, marcat, în ceea ce ne priveşte, şi de absenţele celor doi jucători de bază pe postul de conducător de joc, Kwamain Mitchell şi Octavian Popa Calotă, ambii accidentaţi. A fost, cu siguranţă, şi unul dintre motivele pentru care am văzut un joc inconstant al băieţilor noştri, cu o primă parte confuză, în care gălăţenii s-au desprins la 15 puncte la un moment dat, şi un final de repriză surprinzător, cu un „run” ploieştean de 10-0, ce a făcut ca tabela să indice la pauză un 44-39 acceptabil.

Revenirea Petrolului a continuat şi după reluare, când s-a făcut 44-43 şi, chiar, am reuşit să trecem în avantaj după o triplă a lui Misters şi un dunk „marca” Brkic: 48-46, în minutul 23! A venit, însă, replica trupei lui Florin Nini, care a întors la 52-48 (minutul 25), apoi a reuşit să se desprindă la 58-50 şi şansele de a vedea un meci decisiv au scăzut considerabil. Spre final, „galben-albaştrii” au reuşit să se mai apropie o dată la 4 puncte, 73-69 (minutul 35), dar două „triple” consecutive ale lui Andrei Petică au făcut 79-70, cu 3 minute rămase din meci, lămurind soarta confruntării.

Pentru CSM Petrolul Ploieşti, au jucat: V. Brkic (17 puncte), Funderburk Jr. (11), B. Popa (10, 2×3), A. Misters (10, 2×3), Aughburns (9), G. Angelian (7, 1×3), C. Dinu (4), Milin (3), C. Chiţu (3, 1×3) şi R. Pătraru.