Echipa de junioare 4 a CSM Ploieşti, campioană la „Prague Handball Cup 2023”!

Echipa de junioare 4 a CSM Ploieşti, campioană la „Prague Handball Cup 2023”!

Echipa de handbal junioare 4 a CSM Ploieşti a transformat bronzul de anul trecut în aur, la „Prague Handball Cup 2023”, categoria „2010-2011”! Fetele pregătite de Leonard Cristescu au avut un parcurs perfect până la finala de astăzi, reuşind să câştige toate cele zece partide disputate vineri, sâmbătă şi duminică, ieri făcând un adevărat tur de forţă, cu 5 victorii în 5 meciuri jucate în grupa principală şi apoi în optimi, sferturi şi semifinale!

CSM Ploieşti a câştigat Grupa preliminară 10, cu 5 succese vineri şi sâmbătă, apoi s-a impus şi în Grupa principală 22, obţinând două victorii, după care a urcat spre finală câştigând la diferenţe confortabile partidele cu HC Milevsko (Cehia), scor 20-16 (10-10), VfB 1999 Bischofswerda (Germania), scor 14-7 (6-5) şi Angyalfoldi SI DSE (Ungaria), scor 16-11 (6-6)!

Finala de astăzi a fost în compania slovacelor de la DAC Dunajska Streda, cealaltă formaţie cu victorii pe linie în primele 10 partide, şi a fost, cum era de aşteptat, extrem de echilibrată. CSM Ploieşti a condus în marea majoritate a timpului, dar nu la mai mult de două goluri, şi chiar dacă a fost în faţă în ultimul minut, 18-17, a fost egalată la ultimul atac al adversarelor.

Departajarea s-a făcut într-o manieră uşor atipică, fiecare echipă beneficiind de câte 5… lansări pe contraatac cu anumite reguli stricte, ce le-au cam pus în dificultate pe sportive, multe acţiuni încheindu-se fără a se finaliza cu şut la poartă. Totuşi, Miruna Andronache şi Bianca Brânzaru au înscris din două astfel de faze şi, cum slovacele au marcat o singură dată, CSM Ploieşti a câştigat finala cu scorul de 20-19!

Lotul de jucătoare folosit de tehnicianul echipei noastre de-a lungul turneului este următorul: Daria Maria Ioaniţiu, Maria Bianca Vesel (portari); Alesia Alecu, Ana Maria Filip, Ana Miruna Ioniţă, Bianca Marin, Bianca Ştefania Brînzaru, Cosmina Nedelcu, Daria Alexandra Marin, Diana Constantinescu, Miruna Ioana Andronache şi Sara Maria Curcan (jucătoare de câmp).

Sara Curcan, golghetera categoriei „2010-2011”!

CSM Ploieşti se întoarce acasă şi cu titlul de golgheter al categoriei „2010-2011”, după ce Sara Curcan a reuşit să adune nu mai puţin de 58 de goluri în cele 11 partide susţinute la Praga. Interul dreapta al echipei noastre a marcat de nu mai puţin de 9 ori în finala de astăzi şi a câştigat cursa golgheterilor cu un singur gol avans faţă de slovaca Jazmin Nagy de la Dunajska Streda, care a reuşit, la rândul ei, să puncteze în 9 rânduri! Poziţia a 3-a a fost ocupată de o altă jucătoare a noastră, Bianca Brînzaru, care a marcat 54 de goluri în cele 11 partide ale competiţiei. În „Top 100” s-au mai aflat Ana Maria Filip (33 goluri), Miruna Andronache (28 goluri) şi Alesia Alecu (23 goluri).

Rezultatele CSM Ploieşti la „Prague Handball Cup 2023”:

Grupa preliminară 10

CSM Ploieşti – TJ Sokol Klimkovice (Cehia) 22-7 (16-2)

CSM Ploieşti: D. Ioaniţiu, B. Vesel – A. Alecu (6 goluri), A. Filip (4), D. Marin (3), M. Andronache (3), S. Curcan (3), B. Brînzaru (2), D. Constantinescu (1), A. Ioniţă, B. Marin şi C. Nedelcu.

CSM Ploieşti – Hazena Kynzvart (Cehia) 17-9 (7-6)

CSM Ploieşti: D. Ioaniţiu, B. Vesel – B. Brînzaru (9 goluri), M. Andronache (3), S. Curcan (2), A. Alecu (1), A. Filip (1), D. Marin (1), A. Ioniţă, B. Marin, C. Nedelcu şi D. Constantinescu.

CSM Ploieşti – HC Rodertal (Germania) 22-8 (16-3)

CSM Ploieşti: D. Ioaniţiu, B. Vesel – S. Curcan (7 goluri), M. Andronache (5), A. Filip (3), B. Brînzaru (2), D. Constantinescu (2), A. Alecu (1), A. Ioniţă (1), D. Marin (1), B. Marin şi C. Nedelcu.

CSM Ploieşti – TJ Sokol Menin (Cehia) 30-6 (18-3)

CSM Ploieşti: D. Ioaniţiu, B. Vesel – S. Curcan (9 goluri), A. Alecu (5), M. Andronache (4), A. Filip (3), D. Constantinescu (3), B. Brînzaru (2), A. Ioniţă (1), B. Marin (1), C. Nedelcu (1) şi D. Marin (1).

CSM Ploieşti – HK Slavia Sered (Slovacia) 18-12 (8-6)

CSM Ploieşti: D. Ioaniţiu, B. Vesel – A. Filip (5 goluri), S. Curcan (5), B. Brînzaru (3), A. Alecu (1), D. Marin (1), M. Andronache (1), A. Ioniţă, B. Marin, C. Nedelcu şi D. Constantinescu.

Grupa principală 22

CSM Ploieşti – Kispest NKK (Ungaria) 16-13 (9-6)

CSM Ploieşti: D. Ioaniţiu, B. Vesel – B. Brînzaru (9 goluri), S. Curcan (4), A. Filip (2), M. Andronache (2), D. Marin (1), A. Alecu, A. Ioniţă, B. Marin, C. Nedelcu, D. Constantinescu.

CSM Ploieşti – SK Kurim (Cehia) 27-10 (19-4)

CSM Ploieşti: D. Ioaniţiu, B. Vesel – B. Brînzaru (7 goluri), S. Curcan (5), M. Andronache (3), D. Marin (3), A. Filip (3), A. Alecu (3), D. Constantinescu (2), A. Ioniţă (1), B. Marin şi C. Nedelcu.

Optimi de finală

CSM Ploieşti – HC Milevsko (Cehia) 20-16 (10-10)

CSM Ploieşti: D. Ioaniţiu, B. Vesel – B. Brînzaru (7 goluri), S. Curcan (4), A. Filip (3), M. Andronache (3), A. Alecu (2), D. Marin (1), A. Ioniţă, B. Marin, D. Constantinescu şi C. Nedelcu.

Sferturi de finală

CSM Ploieşti – VfB 1999 Bischofswerda (Germania) 14-7 (6-5)

CSM Ploieşti: D. Ioaniţiu, B. Vesel – S. Curcan (7 goluri), B. Brînzaru (4), M. Andronache (2), A. Alecu (1), A. Filip, D. Marin, B. Marin, A. Ioniţă, D. Constantinescu şi C. Nedelcu.

Semifinală

CSM Ploieşti – Angyalfoldi SI DSE (Ungaria) 16-11 (6-6)

CSM Ploieşti: D. Ioaniţiu, B. Vesel – A. Filip (6 goluri), B. Brînzaru (4), S. Curcan (3), A. Alecu (2), M. Andronache (1), A. Ioniţă, B. Marin, C. Nedelcu, D. Marin, şi D. Constantinescu.

Finală

CSM Ploieşti – DAC Dunajska Streda (Slovacia) 20-19 (18-18, 11-11), după lovituri de departajare

CSM Ploieşti: D. Ioaniţiu, B. Vesel – S. Curcan (9), B. Brînzaru (4), A. Filip (3), M. Andronache (1), A. Alecu (1), D. Marin, A. Ioniţă, B. Marin, C. Nedelcu şi D. Constantinescu.

La loviturile de departajare au marcat Miruna Andronache şi Bianca Brînzaru.