CSM Petrolul Ploieşti, victorie în cel de-al doilea amical al verii: 84-70 cu CSM 2007 Focşani!

CSM Petrolul Ploieşti, victorie în cel de-al doilea amical al verii: 84-70 cu CSM 2007 Focşani!

CSM Petrolul Ploieşti a bifat, în această seară, prima victorie amicală a perioadei de pregătire, după ce s-a impus cu 84-70 (23-25, 10-19, 27-13, 24-13) în faţa celor de la CSM 2007 Focşani. Disputat în Sala Sporturilor Olimpia în faţa a circa 300 de spectatori, meciul a fost un bun antrenament pentru ambele formaţii, tehnicianul echipei noastre, Mihai Popa, fiind nevoit să se descurce fără doi dintre oamenii importanţi: Mihailo Sekulovic, în continuare accidentat, şi Christian Chiţu, aflat în pregătire cu echipa naţională a României „3×3”.

Meciul a avut două reprize distincte: prima cu oaspeţii mult mai inspiraţi, dar şi beneficiari ai unui joc defensiv prea permisiv al băieţilor noştri, context în care scorul după primele 20 de minute a fost 33-44, iar cea de-a doua mult mai bună pentru ploieşteni, care au executat mult mai bine schemele de atac şi s-au apărat agresiv, permiţându-le adversarilor să înscrie doar 26 de puncte.

Pentru CSM Petrolul Ploieşti, au jucat: Funderburk (22 puncte), Brkic (18), B. Popa (10), Misters (10), C. Dinu (6), Mitchell (5), Milin (5), G. Angelian (4), Popa Calotă (3), Od. Iancu, R. Pătraru.

Joi şi vineri, turneu în „Olimpia” cu Steaua, Dinamo şi Voluntari!

Următorul prilej pentru a-i vedea pe băieţi la lucru este reprezentat de Cupa „CSM Ploieşti”, turneu pe care echipa noastră îl va organiza, joi şi vineri, în Sala Sporturilor Olimpia. În ambele zile se va juca de la orele 16.00 şi 18.00, programul competiţiei fiind următorul:

Joi, ora 16.00

CS Dinamo Bucureşti – CSO Voluntari

Joi, ora 18.00

CSM Petrolul Ploieşti – CSA Steaua Bucureşti

Vineri, ora 16.00

Finala mică

Vineri, ora 18.00

Finala mare

Galerie foto: