Melania Grigore, vicecampioană a categoriei „fete, 8 ani” la Campionatul Uniunii Europene de Şah!

Sportiva secţiei de şah a CSM Ploieşti, Melania Grigore, a cucerit medalia de argint a categoriei „fete, 8 ani” din cadrul Campionatului Uniunii Europene de Şah pentru cadeţi (8-14 ani), desfăşurat în perioada 21-30 august în oraşul Pec pod Snezkou, o staţiune montană din regiunea Hradec Kralove, din Cehia!

Ea a făcut parte din delegaţia de 6 sportivi care a reprezentat România la competiţia organizată de Federaţia Europeană de Şah şi Federaţia de Şah a Republicii Cehe şi a obţinut una dintre cele trei medalii ale „tricolorilor”.

Cea de-a 20-a ediţie a Campionatului Uniunii Europene de Şah pentru cadeţi a avut la start 108 sportivi, cele 9 zile de concurs însemnând tot atâtea runde de concurs pentru mica şahistă de la CSM Ploieşti.

Delegaţia României a fost condusă de antrenorul coordonator al secţiei de şah de la CSM Ploieşti, Petre Grigore.