Echipa naţională de cadete, pe locul 14 la FIBA Womens European Championship, Division B

Echipa naţională de cadete a României a încheiat pe locul al 14-lea FIBA Womens European Championship, Division B, de la Podgorica, după un parcurs cu două victorii şi cinci înfrângeri în competiţia din Muntenegru.

„Tricolorele”, printre care s-au regăsit şi trei jucătoare de la CSM Ploieşti, Ioana Savu, Karina Munteanu şi Daria Tănase, au ocupat locul al 4-lea în Grupa D, după 70-66 cu Luxemburg şi eşecuri la Marea Britanie (62-65), Austria (64-68) şi Slovacia (46-74). Apoi, în zona 9-16, România a pierdut cu 68-62 cu Islanda, a câştigat la limită, 55-54, cu Irlanda şi a fost învinsă în meciul pentru locurile 13-14 de Ucraina, scor 87-62.

În cele şapte meciuri disputate la Podgorica, fetele noastre au avut următoarele medii:

Ioana Savu – medii de 4.9 puncte, 0.7 assisturi şi 1.6 recuperări în 16.7 minute/meci

Karina Munteanu – medii de 6.1 puncte, 5 recuperări şi 0.9 assisturi în 18.6 minute/meci

Daria Tănase – medii de 3.7 puncte, 2.4 recuperări şi 0.9 assisturi în 8.8 minute/meci

Indicele de 6.6 la eficienţă şi media de 6.1 puncte pe meci au clasat-o pe Karina Munteanu pe locul al 3-lea în „rândul tricolorelor” la aceste capitole, primele două poziţii fiind ocupate de Agnes Zane şi Ilinca Belegante.

Sportivele noastre sunt pregătite la club de Loredana Munteanu şi Corina Savu.