Alte două competiţii = 3 medalii pentru micii şahişti ai clubului!

În afara celor opt medalii obţinute la Finala “Şah în Şcoală” de sâmbătă (detalii aici), sportivii secţiei de şah a CSM Ploieşti au reuşit, în weekendul care a trecut, să cucerească încă trei medalii în alte două competiţii desfăşurate la Bucureşti şi Buzău.

Astfel, cu prilejul concursului Grand Prix Mega Chess 2022 – Etapa a II-a, organizat de Academia de Şah şi ACS Oxygen în incinta Centrului de Antrenamente al Academiei de Şah din Bucureşti, Diana Popescu a ocupat locul I la categoria „fete, 12 ani”, iar Alexandru Constantinoiu a fost al doilea la categoria „băieţi, U12”. În aceeaşi competiţie, Eduard Ioniţă a fost al 4-lea la categoria „băieţi, U10”.

Tot în weekend, Vladimir Boştină a participat la cea de-a IX-a ediţie a Cupei „Phoenix” Buzău, competiţie organizată de clubul cu acelaşi nume în sala de conferinţe a Hotelului Avenue din Buzău, şi a reuşit să ocupe locul I la categoria „băieţi, U10”.