Baschet, Liga Naţională: victorie fără emoţii în restanţa cu CSM Miercurea Ciuc!

Restanţa cu ultima clasată din Liga Naţională, CSM VSKC Miercurea Ciuc, a venit la timp pentru echipa de baschet seniori a clubului, care şi-a refăcut moralul după ultimele două înfrângeri printr-un succes lejer obţinut în această seară în Sala „Olimpia”: 79-65 (26-16, 16-19, 18-7, 19-23).

Lucrurile au fost destul de clare încă din primul sfert al meciului, pentru că, după câteva minute de echilibru, CSM Petrolul s-a desprins la 19-12, 24-16 şi, la prima pauză, la 26-16. Cu Milin precis la aruncările de la distanţă şi semidistanţă şi Watson decis să „rupă” inelul în câteva situaţii în care a fost angajat excelent în „căciulă”, elevii lui Mihai Popa au apăsat pedala de acceleraţie şi s-au desprins şi mai clar pe tabelă, diferenţa ajungând, după 15 minute de joc, la 19 puncte: 42-23. Au urmat, însă, 5 minute confuze, fără niciun punct înscris şi un „run” de 12-0 al vizitatorilor, care a redeschis, puţin, discuţia privind învingătoarea, în ciuda unui prim sfert de oră în care jocul cursese în mod clar în favoarea băieţilor noştri.

La pauză, însă, Mihai Popa a pus lucrurile în ordine, dovadă că repriza secundă a început cu un parţial de 12-0 al nostru şi ecartul de 19 puncte s-a refăcut rapid, tabela indicând, după nici 3 minute, 54-35! Moment din care s-a revenit la un joc ceva mai relaxat, care poate că a plăcut publicului, nu însă şi antrenorului petrolist, care a „consumat” două time-out-uri pentru a-şi monta elevii, mai ales că oaspeţii au venit  la 11 (71-60), respectiv 10 (75-65) puncte în spate spre finalul meciului. N-au mai înscris însă niciun punct în ultimele 150 de secunde, în schimb au făcut-o Hammond şi Milin, iar tabela s-a oprit, după 40 de minute, la un 79-65 ce a reflectat fidel diferenţa dintre cele două echipă în această seară.

Pentru CSM Petrolul Ploieşti, au jucat: Milin (18 puncte, 4×3), Watson (15), Chiţu (14, 2×3), Hammond (12, 2×3), Sekulovic (11), Jordan (7), Magdevski (2), B. Popa, Negoiţescu şi C. Dinu.

Cu victoria de astăzi, echipa noastră a urcat pe locul al 8-lea al clasamentului Ligii Naţionale, iar luni, de la ora 18.00, are programat un nou meci extrem de important în Sala „Olimpia”, în compania celor de la CSA Steaua Bucureşti.