Judoka de la CSM-CFR-CSŞ Ploieşti, două locuri V la Cupa Europeană de Juniori 2!

La sfârşitul săptămânii trecute, de vineri până duminică, la Porec (Croaţia) s-a desfăşurat Cupa Europeană de Judo pentru Juniori 2 – „U18”, competiţie ce punctează în clasamentul mondial al cadeţilor şi la startul căreia s-au aflat 369 de sportivi din 27 de ţări europene. Printre aceştia s-au numărat şi doi reprezentanţi ai CSM-CFR-CSŞ Ploieşti, Bogdan Alexandru Petre (81 kg) şi Rareş Arsenie (90 kg), care au reuşit să obţină câte un loc V la categoria lor de greutate.

Alexandru Petre i-a învins pe Dominik Motyka (Cehia) în primul tur, pe Karl Johanes Pilt (Estonia) în turul secund şi pe Jason Okoye (Franţa) în turul al treilea. A pierdut în semifinale în faţa sârbului Ştefan Zubovnic, iar în meciul pentru medalia de bronz a fost învins de Ilia Musatov (Rusia).

Rareş Arsenie a trecut în primele două tururi de Ilman Nesirkoyev (Belgia) şi Francesco Basso (Italia), apoi a pierdut în semifinale la Ivan Kutenkov (Ucraina) şi, în lupta pentru „bronz”, în faţa lui Evan Baune (Franţa).

Cei doi sportivi sunt pregătiţi la club de Gheorghe Savu (coordonator) şi Mihai Trandafirescu.