Baschet, Liga I, Turneul Final: înfrângere cu Rapidul, dar depindem doar de propriile rezultate!

Drumul spre Liga Naţională s-a complicat, astăzi, pentru echipa de baschet seniori a CSM Ploieşti, după ce a pierdut, scor 71-67 (20-28, 17-9, 13-15, 21-15), partida cu Rapid Bucureşti, contând pentru etapa a III-a a Turneului Final al Ligii I, din Sala „Olimpia”.

A fost, aşa cum era de aşteptat după rezultatele primelor zile, un meci strâns, între echipe cu pretenţii şi potenţial, iar primul sfert a arătat bine, ca şi calitate baschetbalistică, şi chiar excelent pentru CSM Ploieşti, în plan ofensiv: 28 de puncte marcate şi un avans de opt „lungimi” la prima pauză mică. La reluare, însă, Rapidul s-a trezit şi a intrat în meci, banca giuleşteană oferind soluţii mai inspirate şi, ca o consecinţă, partida s-a echilibrat, ajungând la jumătatea ei cu cele două echipe la egalitate perfectă: 37-37.

Repriza secundă a început cu două „triple” ale lui Negoiţescu şi un joc defensiv foarte bun al băieţilor noştri, însă problema a fost la celălalt panou, unde schemele s-au oprit la un moment dat, iar soluţiile individuale nu s-au concretizat pe tabelă. CSM Ploieşti a condus cu 48-41 (minutul 27), dar a cedat teren în ultimele minute ale sfertului 3 şi a intrat la ultima pauză cu doar două puncte avans, 52-50.

Era evident că în ultima secvenţă totul este posibil, cele două echipe alternând la conducere până în minutul 37, când Rapidul s-a desprins la 63-58 şi a luat prima opţiune pentru victorie. Andrei Ene a făcut 63-60, tot el a „băgat” două „libere” şi a adus CSM-ul la un punct în spate, dar giuleştenii s-au dus din nou la trei „lungimi”: 65-62. O nouă „triplă” a lui Negoiţescu a restabilit egalitatea cu 96 de secunde înainte de final (65-65), dar, în timp ce Reynolds a ratat un lay-up pe pătrundere, următoarele două atacuri bucureştene au adus trei puncte în contul lor: 68-65. Negoiţescu a făcut 68-67 cu 23 de secunde rămase din meci, a urmat faultul rapid la M. Vasile, dar rapidistul a înscris ambele şuturi şi CSM-ul a rămas cu 17 secunde la dispoziţie pentru a recupera trei puncte. Călin Dumitru a ratat, însă, din spatele semicercului, apoi a mai venit un fault la acelaşi M. Vasile, care a „împărţit” cele două „libere” şi a dus Rapidul spre o nouă victorie obţinută în faţa CSM-ului, scor 71-67.

Staff-ul tehnic al echipei noastre a început meciul cu formula Reynolds (12 puncte, 1×3), O. Iancu, A. Carabulea (6), V. Negoiţescu (21, 3×3) şi A. Ene (20, 3×3), apelând, pe parcurs, şi la A. Damian (3, 1×3), M. Comănescu, C. Dumitru (5, 1×3), Al. Neguţ, M. Ianuli şi Al. Chirilă.

Calculele se complică, dar depindem doar de propriile rezultate

În urma înfrângerii de astăzi, CSM Ploieşti a coborât pe poziţia a 3-a a clasamentului, dar calculele privind ocuparea unui loc promovabil spun că depindem în bună măsură doar de rezultatele noastre, două victorii în ultimele două partide, cu Ştiinţa Bucureşti şi CSU Târgu Mureş, însemnând, în proporţie de 90%, ocuparea unuia dintre primele două locuri ale ierarhiei finale. Socotelile depind şi de meciul de mâine, dintre Rapid şi CSU Târgu Mureş, astfel: dacă Rapidul câştigă, jucăm pentru locul 2 cu mureşenii în ultima zi, o victorie chiar şi la un punct fiind suficientă; dacă Târgu Mureş se impune mâine, contează la ce diferenţă o va face, pentru că se poate ajunge (evident, dacă CSM Ploieşti trece şi de Ştiinţa mâine) la o luptă „în trei” Rapid – CSM Ploieşti – CSU Târgu Mureş, în care se poate lua în calcul coşaverajul şi e posibil să avem nevoie de o victorie mai clară în faţa mureşenilor.

Circa 200 de spectatori în tribune

Numărul celor care au ţinut să urmărească din sală turneul din Sala „Olimpia” a crescut astăzi, circa 200 de spectatori fiind prezenţi, astăzi, în tribune, diferenţa de atmosferă fiind sesizabilă, mai ales în condiţiile în care meciul a stat sub semnul echilibrului până la final.

Accesul publicului este permis la această competiţie în tribuna principală în limita a 25% din capacitate, tribuna din zona vestiarelor fiind alocată sportivilor, oficialilor şi reprezentanţilor mass-media.

Conform Protocolului Medical FRB actualizat în conformitate cu noile prevederi din Hotărârea de Guvern nr. 580/2021, publicată în Monitorul Oficial, Partea I, nr. 555/28.05.2021, precum şi a Ordinului comun nr. 310/708/2021 al Ministerului Tineretului şi Sportului şi Ministerului Sănătăţii, publicat în Monitorul Oficial în data de 20 mai 2021, Partea I, nr. 522, este permisă participarea următoarelor categorii:

– persoanele care sunt vaccinate împotriva virusului Sars-Cov-2 pentru care au trecut 10 zile de la finalizarea schemei complete de vaccinare (10 zile de la rapel);

– persoanele care prezintă rezultatul negativ al unui test RT-PCR nu mai vechi de 72 de ore sau rezultatul negativ certificat al unui test antigen rapid nu mai vechi de 24 de ore;

– persoanele care se află în perioada cuprinsă între a 15-a zi şi a 90-a zi ulterioară confirmării infectării cu SARS-CoV-2.

Dovada îndeplinirii uneia dintre condițiile de acces se prezintă la intrarea în sală. Purtarea măştii de protecţie de către spectatori este obligatorie în sala de sport.