Baschet fete „U16”: CSM Ploieşti a ocupat locul al 6-lea la Turneul Final!

Echipa de baschet fete „U16” a CSM Ploieşti se întoarce de la Turneul Final al campionatului, găzduit de „Sepsi Arena” din Sfântu Gheorghe, cu un meritat loc 6, clasare onorabilă pentru o primă prezenţă în fazele finale ale competiţiei.

Fetele pregătite de Corina Savu şi Loredana Munteanu au jucat, astăzi, meciul pentru locurile 5-6 cu CSŞ Sfântu Gheorghe, nereuşind să-şi ia revanşa pentru înfrângerea din grupe. A fost 82-71 (15-18, 19-19, 22-23, 26-11) pentru adversare, la capătul unei partide în care fetele noastre au jucat foarte bine în primele trei sferturi, conducând chiar şi la 15 puncte (54-39, minutul 25), dar au cedat teren în ultimele 10 minute, care le-au revenit oponentelor cu un categoric 26-11.

Pentru CSM Ploieşti, au jucat astăzi: A. Zane (30 puncte), K. Munteanu (18, 2×3), I. Savu (14, 2×3), S. Şandor (5), A. Popa (2), A. Moisei (2), D. Iordăchescu, D. Tănase şi A. Constantinescu.

Ar mai fi de remarcat faptul că, deşi sunt junioare „U15”, Karina Munteanu a fost a doua în clasamentul celor mai bune pasatoare, cu 27 de assist-uri (5.4/meci), iar Agnes Zane a fost a 4-a în topul coşgeterelor, cu 104 puncte reuşite în 5 meciuri (20.8/meci).