Baschet fete „U16”: CSM Ploieşti a pierdut primele două meciuri de la Turneul Final

Echipa de baschet fete „U16” a CSM Ploieşti a pierdut primele două partide susţinute în cadrul Turneului Final ce se desfăşoară, în aceste zile, la Sfântu Gheorghe, în faţa unor echipe care au încheiat pe podium sezonul regular: Sportul Studenţesc Bucureşti (locul 1) şi CS Crişul ABCU Oradea (locul 3).

Dacă, în meciul de aseară, cu formaţia din Capitală, fetele pregătite de Corina Savu şi Loredana Munteanu au jucat de la egal la egal cu adversarele lor doar în primul sfert, pe care l-au şi încheiat în avantaj, 19-11, după care superioritatea bucureştencelor – ca vârstă şi talie – şi-a spus cuvântul, în schimb, întâlnirea de astăzi, cu orădencele, a fost mult mai echilibrată.

CSM Ploieşti a condus din nou după primele 10 minute, 17-12, a fost la doar două puncte în spate la pauza mare, 23-25 şi, chiar dacă adversarele s-au desprins în 2-3 rânduri la 9-10 puncte, au revenit de fiecare dată în meci şi, cu două minute înainte de final, erau la doar două posesii în spatele Crişului, 48-52. Time-out-ul solicitat de antrenorul orădean a fost, însă, eficient şi echipa sa a înscris ultimele 4 puncte ale partidei, care s-a încheiat, astfel, cu un 48-56 puţin cam dur raportat la desfăşurarea ostilităţilor.

Cele două înfrângeri trimite echipa noastră în lupta din zona locurilor 5-8, dar până atunci mai este de jucat ultimul meci din grupă, cu CSŞ Sfântu Gheorghe, mâine, de la ora 18.00.

Partidele pot fi urmărite „live” accesând canalul de youtube al gazdei turneului, ACS Sepsi Sic Sfântu Gheorghe.

Sportul Studenţesc Bucureşti – CSM Ploieşti 83-51 (11-19, 30-12, 23-5, 19-15)

Au jucat: A. Zane (11 puncte), D. Iordăchescu (11, 1×3), D. Tănase (9, 1×3), I. Savu (7, 1×3), K. Munteanu (6, 2×3), A. Popa (6), A. Constantinescu (1), S. Şandor, A. Moisei, Cr. Grigore, Al. Pomojnicu şi A. Pîrvulescu.

CSM Ploieşti – CS Crişul ABCU Oradea 48-56 (17-12, 6-13, 10-13, 15-18)

Au jucat: A. Zane (12 puncte), D. Tănase (, 1×3), I. Savu (8, 1×3), S. Şandor (7), K. Munteanu (6), A. Popa (4), D. Iordăchescu (2), A. Moisei (1), C. Grigore şi A. Constantinescu.