Handbal, junioare 2 – victorie clară, dar nu fără emoţii, cu CSM Galaţi: 31-23 (13-12)!

Echipa de handbal junioare 2 a CSM Ploieşti a debutat cu o victorie în returul Grupei Valoare 1, după a câştigat, astăzi, cu 31-23 (13-12) partida cu CSM Galaţi, găzduită de Sala „Tel George Junior”, din Ploieşti. A fost un succes scontat al fetelor pregătite de Robert Comendant, dar obţinut ceva mai greu decât o arată rezultatul final, ultima parte a primei reprize şi debutul părţii secunde aducând ceva emoţii pentru tehnicianul nostru. În condiţiile în care fiecare repriză contează, fetele au trăit periculos în finalul primelor 30 de minute, atunci când, după ce au condus cu 13-9, s-au trezit cu adversarele la un singur gol în spate şi au fost nevoite să lungească ultimul atac pentru a nu risca pierderea unei jumătăţi de punct. Mai complicate au părut lucrurile în debutul reprizei secunde, în care oaspetele au condus cu 5-1 şi jocul fetelor noastre nu mergea mai deloc, dar un time-out a fost suficient pentru a suna revenirea şi, în 10 minute, s-a ajuns la 8-6 pentru CSM Ploieşti. Apoi, lucrurile au devenit uşoare, câteva contraatacuri ducând tabela la o diferenţă greu de închipuit în primele minute ale reprizei.

Pentru CSM Ploieşti au jucat astăzi: B. Voicilă, A. Floroiu – D. Manole (10 goluri), R. Gavrilă (8), A. Burtea (5), D. Grădişteanu (4), D. Stoica (2), I. Manolache (1), N. Jianu (1), Cr. Blidaru, A. Leescu, B. Rădulescu, M. Radu, Maya Popescu, A. Toma şi M. Iordache.

Cu punctele obţinute astăzi, dar şi beneficiind de faptul că ocupanta poziţiei a 3-a, CSŞ Bacău, a încheiat la egalitate una dintre reprizele meciului cu HC Activ CSO Plopeni, CSM Ploieşti are, acum, 5 puncte avans în lupta pentru poziţia secundă, care duce la turneul final al campionatului.