Revanşă la scor pentru echipa de handbal seniori în disputa cu CNE Sighişoara: 30-21 (15-7)!

Echipa de handbal seniori a CSM Ploieşti a reuşit, astăzi, să câştige clar, cu 30-21 (15-7), cea de-a doua partidă susţinută în ultimul turneu al sezonului regular al Diviziei A, Seria A, desfăşurat în aceste zile la Galaţi.

Motivaţi, probabil, şi de înfrângerea neaşteptată suferită în partida tur, scor 31-37 (13-20), băieţii pregătiţi de Leonard Cristescu şi Alexandru Roibu au început tare jocul de astăzi, defensiva jucând un rol important în desprinderea consemnată încă din debut. Dovadă că, după 15 minute de joc, adversarii înscriseseră o singură dată, agresivitatea apărării, dar şi inspiraţia lui Mihăilescu între buturi (care a plusat şi cu un gol înscris în poarta goală, când adversarii atacau 7 contra 6) făcând ca tabela să arate 7-1. Lămuriţi rapid de faptul că lucrurile stau total diferit faţă de meciul tur, tinerii jucători ai Centrului Naţional de Excelenţă de la Sighişoara nu au avut puterea să forţeze o revenire, aşa că jocul a curs liniştit în favoarea băieţilor noştri, diferenţa păstrându-se permanent în marja a 7-8 goluri, cu un maxim de zece consemnat chiar în ultimele minute, când a fost 30-20. Adversarii au marcat ultimul gol al întâlnirii, pentru că ai noştri s-au jucat la atacul final şi au încercat o „aeriană”, aşa că tabela s-a fixat, după 60 de minute, la 30-21, absolut justificat după desfăşurarea ostilităţilor.

Pentru CSM Ploieşti, au jucat astăzi: M. Mihăilescu (1 gol), Ad. Tănăsescu (1), M. Ion – P. Albu (6 goluri), L. Ene (5), Al. Ilie (4), Al. Pleşea (3), R. Iacob (3), Fl. Mereu (2), Al. Niţă (2), Al. Ghiţă (1), Al. Grigore (1), B. Năstase (1), Ov. Niculescu, G. Stăncioiu şi M. Dragomir.

Mâine, în ultima zi a turneului de la Galaţi, CSM Ploieşti va juca, de la ora 10.00, în compania vecinei de clasament, Politehnica Iaşi.