O remiză şi un eşec pentru echipa de handbal juniori 2, în primele meciuri de la Moreni!

Echipa de handbal juniori 2 a CSM Ploieşti a început primul turneu al sezonului, găzduit în aceste zile de oraşul Moreni, cu o înfrângere şi un rezultat de egalitate, consemnate ieri şi astăzi, în disputele cu CS Olimpic Mizil, respectiv CS Brazi.

Ieri, cu Olimpic Mizil, băieţii pregătiţi de Ramona Ştefan au cedat cu 29-36 (18-18, 11-18), reuşind să-şi treacă în cont 0.5 puncte pentru egalul din prima repriză, iar astăzi ei au încheiat nedecis, 44-44 (22-18, 22-26) cu CS Brazi, acumulând alte două puncte: unul pentru câştigarea primei părţi şi unul pentru remiza consemnată la final.

În ambele cazuri, sunt de reţinut prestaţiile din prima repriză, căderea de după pauză fiind uşor de explicat în condiţiile în care lotul echipei noastre are în componenţă doar 10 jucători de nivel J2 (numai doi născuţi în 2004 şi opt născuţi în 2005), fiind completat, la fiecare partidă, cu patru juniori 3. Iar adversarii de până acum stau mult mai bine din acest punct de vedere, Olimpic Mizil având numai juniori 2 (10 născuţi 2004 şi doar 6 născuţi 2005), iar CS Brazi folosind 9 juniori 2, dintre care 7 născuţi în 2004 şi doi în 2005.

În meciul de ieri, cu Olimpic Mizil, pentru CSM Ploieşti au jucat: Au jucat: D. Ştefan – Al. Ilie (8 goluri), S. Davidoiu (8), B. Bondarenco (3), D. Dobrogeanu (2), I. Stănescu (2), R. Enescu (2), M. Stănescu (2), R. Ciupitu (1), D. Ioniţă (1), Ş. Miţă, M. Ion Iliescu, A. Dumitrache şi M. Sîrbu.

Astăzi, cu CS Brazi, au evoluat: D. Ştefan – S. Davidoiu (17 goluri), Al. Ilie (13), I. Stănescu (6), M. Sîrbu (3), D. Ioniţă (3), Şt. Vîlcu (2), D. Dobrogeanu, Ş. Miţă, D. Constantin, T. Enescu, R. Ciupitu, A. Dumitrache şi M. Stănescu.

Mâine, tot de la ora 18.40 (nu s-a mai jucat nici astăzi la ora 13.10 cum se anunţase, eronat, pe site-ul oficial al FRH, întrucât sala din Moreni este disponibilă doar seara) băieţii noştri vor da piept cu CSŞ Ploieşti.

În celelalte meciuri disputate în primele două zile, s-au înregistrat rezultatele:

CS Brazi – CSŞ Ploieşti 30-25 (16-13, 14-12)

LPS Buzău – CS Olimpic Mizil 27-25 (9-11, 18-14)

După primele două zile, CSM Ploieşti ocupă locul al 4-lea al clasamentului, cu 2.5 puncte acumulate. Primele trei clasate în cele şase serii geografice se vor califica pentru Grupele Principale „Valoare”.