Echipa de handbal masculin, eşec la debutul în turneul de la Suceava: 31-37 cu gazdele de la CSU!

Echipa de handbal masculin a CSM Ploieşti a debutat cu o înfrângere în cel de-al treilea turneu al sezonului, găzduit, în aceste zile, de Suceava. Băieţii pregătiţi de Leonard Cristescu şi Alexandru Roibu au cedat cu 37-31 (17-15) în faţa gazdelor de la CSU din Suceava, la capătul unei partide în care moldovenii au fost mai tot timpul în avantaj, dar diferenţa finală poate fi considerată prea drastică.

Debutul meciului le-a aparţinut sucevenilor, care conduceau cu 9-2 în minutul 13, însă băieţii noştri au reuşit rapid să recupereze handicapul şi au revenit pas cu pas (5-10, min 17; 8-11, min 20; 13-14, min. 27), aşa că, la pauză, când tabela indica 17-15 pentru CSU, totul părea posibil. A fost, chiar, scor egal în minutul 36, 20-20, dar diferenţa de omogenitate şi de prospeţime s-a simţit în ultima parte a confruntării, în care gazdele au reuşit să stea permanent în faţă, cu 2-3 goluri şi, chiar, pe final, când zarurile erau aruncate, să închidă meciul la 6, 37-31, după ce au înscris ultimele două goluri ale meciului.

În partida de astăzi, pentru CSM Ploieşti au jucat: M. Mihăilescu, Ad. Tănăsescu, M. Ion – P. Albu (9 goluri, 6 din „7 metri”), L. Ene (6), M. Dragomir (4), B. Năstase (4, 2 din „7 metri”), Al. Ilie (3), F. Mereu (1), M. Pleşea (1), R. Iacob (1), V. Dincă (1), Al. Grigore (1), G. Stăncioiu, Al. Niţă şi Al. Ghiţă.

Mâine, băieţii ar fi urmat să joace, de la ora 12.40, cu CSM Bacău 2, însă formaţia moldavă nu s-a prezentat, până la urmă, la turneu din cauza unor teste pozitive la Covid-19. Prin urmare, CSM Ploieşti are pauză mâine şi va juca, duminică, de la ora 12.40, cu CSU Galaţi.