Patru meciuri, patru victorii pentru echipele de handbal juniori ale clubului!

Echipele de handbal juniori ale CSM Ploieşti au avut parte de un weekend… prelungit perfect, toate cele patru formaţii care au avut meciuri programate sâmbătă, duminică şi astăzi reuşind să câştige clar confruntările respective.

Seria a fost deschisă, sâmbătă dimineaţă, de junioarele 2 ale clubului, care au încheiat partidele oficiale din 2019 cu jocul susţinut, în Sala „Olimpia”, în compania celor de la CSŞ Târgovişte. Fetele pregătite de Robert Comendant au reuşit să-şi ia revanşa pentru înfrângerea din tur şi să se impună cu 42-38 (24-19), scor suficient pentru a face rocada cu dâmboviţencele şi a urca pe locul al 2-lea al clasamentului Seriei D, graţie golaverajului din meciurile directe (în meciul tur fusese 44-40 pentru adversare).

Antrenorul Robert Comendant a folosit, sâmbătă, următorul lot de jucătoare: A. Floroiu, M. Popescu – E. Lăcuşteanu (12) B. Andronache (9), D. Grădişteanu (8), D. Manole (5), I. Manolache (4), N. Jianu (3), A. Leescu (1), D. Stanciu şi M. Radu. Următorul meci oficial al junioarelor 2, cel din etapa a 8-a, este programat pe 1 februarie 2020, la CSŞ Ploieşti.

Tot sâmbătă, dar la prânz, au jucat şi juniorii 3 ai clubului, ei reuşind să producă o mică surpriză prin victoria obţinută pe terenul formaţiei de pe locul al 2-lea al Seriei D, CS Olimpic Mizil, cu 27-23 (12-14). A fost un meci spectaculos, cu două reprize total diferite: în prima, gazdele au condus aproape în permanenţă (4-1, 6-3, 8-5) şi chiar dacă elevii Ramonei Ştefan au întors la un moment dat la 8-9 (minutul 14), scorul de la pauză părea liniştitor pentru mizileni. Repriza secundă a arătat, însă, o echipă ploieşteană dornică de revanşă după acel 21-30 din tur şi, după 17-17 (minutul 32), băieţii noştri s-au desprins la 17-20 (minutul 35) şi n-au mai cedat iniţiativa până la final. Ramona Ştefan i-a folosit, sâmbătă, pe: D. Ştefan – M. Sîrbu (8 goluri), I. Stănescu (5), Şt. Vîlcu (5), D. Ioniţă (2), D. Constantin (2), D. Radu (1), M. Crăciun (1), R. Enescu (1), R. Ciupitu (1), A. Dumitrache (1), M. Matei, D. Pioaru şi B. Bondarenco.

CSM Ploieşti încheie această fază a campionatului pe poziţia a 3-a a clasamentului Seriei C şi merge împreună cu primele două clasate, CS Orăşenesc Mizil şi CS Olimpic Mizil, în Grupa Valoare, unde cele trei fac joncţiunea cu echipele ce vin din Seria D: CSM Bucureşti, HC „Talentul este Cheia” Bucureşti şi ACS Fortuna Bucureşti. Fiecare echipă va intra cu punctele realizate în compania fostelor „colege” de serie şi vor susţine 6 meciuri, tur-retur, cu noile partenere de întrecere.

Duminică, a fost rândul junioarelor 3 să aibă meci în Sala „Olimpia”, victoria obţinută în faţa ACS Olimpic Mizil, scor 34-19 (18-7) încadrându-se în limitele normalităţii pentru elevele lui Robert Comendant. Lidere ale Seriei D, fetele au ajuns la 11 victorii şi o remiză în cele 13 runde parcurse şi mai au de disputat un singur meci în acest an, pe 22 decembrie, la penultima clasată, LPS Piteşti.

Ieri, tehnicianul CSM-ului le-a folosit pe: I. Săvulescu, A. Matei, B. Voicilă – A. Toma (8 goluri), E. Lăcuşteanu (4), N. Jianu (4), B. Rădulescu (3), D. Grădişteanu (3), R. Gavrilă (3), Cr. Blidaru (2), T. Stere (2), A. Burtea (2), M. Iordache (1), D. Manole (1), D. Ilie (1). Fetele mai au de susţinut 8 etape din această fază a campionatului, toate în 2020.

Seria victoriilor a fost închisă, astăzi, de un concludent 55-29 (30-13) reuşit de juniorii 1 ai clubului în jocul de pe teren propriu cu CSŞ Caracal. Băieţii antrenaţi de Silviu Stănescu au făcut din nou spectacol prin numărul de goluri marcate, de reţinut fiind şi că, în jocul de astăzi, au înscris toţi jucătorii de câmp trecuţi pe raportul de joc. Pentru CSM Ploieşti, au jucat: M. Oprea, Ad. Tănăsescu, Cr. Ioniţă – C. Albu (9 goluri), N. Nicolae (6), I. Mirică (6), Al. Pop (6), D. Rudai (5), R. Floarea (5), I. Mereu (5), V. Alici (3), R. Pantazi (3), M. Iorga (3), G. Paraschiv (2), V. Bolborici (1) şi R. Iacob (1).

Băieţii încheie această fază a campionatului pe locul secund în Seria C, la egalitate de puncte cu CSM Bucureşti, dar dezavantajaţi de golaverajul din meciurile directe (26-37 şi 28-20), iar din primăvară vor evolua într-o Grupă Valoare în care vor veni primele trei clasate din Seria D: AHC Dobrogea Sud Constanţa J1, CSŞ Călăraşi şi LPS I. Balaş Soter Buzău.