Echipa de handbal masculin, eliminată de CSM Făgăraş din Cupa României – Fan Courier!

Echipa de handbal masculin, eliminată de CSM Făgăraş din Cupa României – Fan Courier!

Deloc surprinzător, CSM Făgăraş a fost o „nucă” prea tare pentru echipa de handbal masculin a clubului nostru, însă băieţii pregătiţi de Silviu Stănescu părăsesc Cupa României – Fan Courier după o experienţă interesantă, bonus la „bagajul” acumulat prin participarea în Seria B a Diviziei A.

Meciul contând pentru şaisprezecimile de finală ale competiţiei „KO” a reconfirmat diferenţa existentă între cele două eşaloane, la care, dacă adăugăm şi faptul că echipa noastră are medie de vârstă de sub 19 ani, se poate spune că rezultatul final, 20-30 (9-18), este unul acceptabil. Antrenorul Făgăraşului, Raul Fotonea, n-a riscat nimic şi a abordat meciul cu oamenii de bază, iar în minutul 12, când tabela indica 1-7, lucrurile erau clare. A fost, apoi, 3-7 şi 4-9, dar o eventuală revenire nu putea fi luată în calcul nici de cei mai optimişti suporteri ploieşteni. Reprezentanta Ligii Zimbrilor şi-a asigurat de la pauză un avantaj confortabil, aşa că în partea secundă s-a jucat ceva mai echilibrat, asta şi pe fondul schimbărilor pe care antrenorul vizitatorilor a decis să le facă.

Au fost şi 15 goluri în favoarea oaspeţilor (11-26, minutul 44), dar finalul a arătat un plus de energie şi curaj în tabăra noastră, elevii lui Silviu Stănescu reuşind să încheie meciul la zece „lungimi” în spatele adversarilor: 20-30. Pentru CSM Ploieşti, au jucat în această seară: Mihăilescu, A. Cioc – P. Albu (5 goluri), Mirică (2), D. Rudai (2), A. Stănescu (2), N. Nicolae (2), A. Militaru (2), F. Mereu (2), R. Floarea (2), V. Bucuroiu (1), M. Chiranu, G. Paraschiv şi C. Neaţă.

Pentru CSM Făgăraş au jucat şi marcat şi cei patru jucători care au trecut, la un moment dat, prin curtea clubului nostru: Emilian Turcu (3 goluri), Nicuşor Ungureanu (2 goluri), Tiberiu Constantinescu (2 goluri) şi Cosmin Capotă (1 gol).

Galerie foto: