Echipa de minivolei fete, învinsă la Turneul semifinal 2 al campionatului

Echipa de minivolei fete, învinsă la Turneul semifinal 2 al campionatului

Echipa de minivolei fete a CSM Ploieşti a participat, vineri şi sâmbătă, la Semifinala 2 a campionatului, ultima şansă de calificare pentru Turneul final al competiţiei, la care au avut drept de participare formaţiile ce au ocupat locul al 2-lea în cele 6 grupe ale fazei semifinale 1, plus cele mai bune două echipe de pe locul al 3-lea. Iniţial, la încheierea jocurilor din faza anterioară, programată pe 29-30 martie, echipa noastră a fost prima sub linie, fiind a 3-a în clasamentul locurilor 3, dar cum CSM Bucureşti avea două echipe calificate pentru Turneul final, ceea ce contravine regulamentului, s-a decis că formaţia pregătită de Robert Tvardochlib are dreptul să participe la Semifinala 2. Interesant este că echipa noastră a primit această şansă datorită unui singur punct în plus câştigat în faza semifinală 1, CSM Ploieşti având 3 puncte şi un punctaveraj de 269-268, iar CSŞ Alexandria – tot 3 puncte şi un punctaveraj de 224-224.

Fetele noastre au evoluat în Seria I a Semifinalei 2, găzduită de CSŞ Târgovişte şi avându-le drept adversare, pe lângă echipa dâmboviţeană, pe CSŞ Bacău şi CSŞ Focşani şi, chiar dacă nu au jucat rău, au pierdut toate cele trei confruntări. Vineri, în primul joc, au cedat cu 3-2 în disputa cu CSŞ Bacău, după ce au condus cu 2-1 (25-23, 15-25, 25-18, 21-25, 10-15), apoi au pierdut cu 3-1 în faţa celor de la CSŞ Focşani (26-28, 10-25, 25-9, 20-25).

În fine, în meciul de sâmbătă, gazdele de la CSŞ Târgovişte s-au impus cu 3-0 (23-25, 21-25, 20-25), asigurându-şi, de altfel, calificarea la Turneul final al campionatului.

Lotul de jucătoare folosit de Robert Tvardochlib în turneul din weekend a fost următorul: Anastasia Rădulescu, Teodora Stoian, Ana-Maria Marinescu, Ana-Maria Minescu, Ranya-Mihaela Badea, Teodora Matei, Lara-Ioana Dănescu, Cătălina-Georgiana Tudoroiu, Raisa-Maria Tudose şi Bianca Feldman.