Voluntari 4×4 – băieţii lui Cătălin Burlacu i-au învins din nou pe ilfoveni: 72-65!

Dacă e Voluntari, e victorie! Cam aşa stau lucrurile în acest sezon pentru echipa de baschet masculin a clubului nostru, care a reuşit, în această seară, să le administreze ilfovenilor a 4-a victorie stagională, din tot atâtea întâlniri. După 88-83 la Ploieşti, 72-60 şi 76-71 în Sala „Agronomia”, de data aceasta a fost 72-65 la capătul unei partide în care oaspeţii au condus pe tabelă doar în debutul întâlnirii.

S-a început de la 0-4, dar triplele lui Burlacu şi Adi Tudor au reglat rapid situaţia, cei doi făcând, de altfel, un prim sfert foarte bun, cu 19 puncte marcate (13+6), exact câte aveau să înscrie şi ilfovenii în 10 minute. A fost 23-19 la prima pauză, iar diferenţa a crescut după ce Arteni a intrat foarte bine în meci şi a înscris, şi el, de două ori de la distanţă. Eugen Ilie a cerut time-out la 32-21, iar elevii lui au răspuns bine, strângând scorul la un 37-31 ce l-a făcut pe Burlacu să solicite, la rându-i, timp de odihnă. Decizie cu efect şi în cazul CSM-ului, pentru că, până la pauză, a urmat un parţial de 8-2 şi, la 45-33, alta a fost atmosfera în vestiarul ploieştean.

Repriza secundă a adus o revenire în joc a băieţilor lui Eugen Ilie, care s-au apărat mai bine şi, profitând şi de câteva decizii pripite luate de ploieşteni în faza de atac, au reuşit, chiar, să egaleze la un moment dat. A fost 49-49 după şase minute din sfertul al 3-lea, dar era clar că Burlacu şi colegii lui nu pot rata la nesfârşit, iar zestrea de doar 4 puncte de până atunci era mai degrabă rodul prea numeroaselor ratări. Dovadă că, până la urmă, în ciuda unui „sfert” mai puţin inspirat, CSM-ul a avut cinci puncte avans înaintea ultimei secvenţe a meciului, 58-53.

Ilfovenii n-au cedat şi au rămas aproape şi în debutul ultimelor zece minute, venind, chiar, la un singur punct în două rânduri: 63-62 şi 65-64 (minutul 37). Cătălin Burlacu a cerut time-out, apoi, imediat, Arteni a marcat „tripla” care a semnat desprinderea decisivă, pentru că, intraţi în criză de timp, oaspeţii au început să rişte şi să arunce mult de la mare distanţă, fără sorţi de izbândă, însă. Adi Tudor a transformat, şi el, două „libere” pentru 70-64, defensiva excelentă a provocat două repuneri greşite ale băieţilor lui Eugen Ilie, aşa că ultimele zeci de secunde au fost lipsite de suspans, iar CSM Ploieşti s-a impus, absolut meritat, cu 72-65.

Băieţii noştri ajung, astfel, la un bilanţ de 5 victorii şi 4 înfrângeri în Faza semifinală şi urcă pe podiumul clasamentului. În etapa următoare, CSM Ploieşti va juca în deplasare la Cuza Sport Brăila.

În etapa a 10-a, mai sunt programate partidele: CN Aurel Vlaicu – ABC Athletic Constanţa (duminică, ora 14.00), CSM Sighetu Marmaţiei – CSM Mediaş (sâmbătă, ora 13.45) şi CSU Ştiinţa Bucureşti – CS Cuza Sport Brăila (duminică, ora 16.30).

Clasament:

1. CSU Ştiinţa Bucureşti (7/2); 2. ABC Athletic Constanţa (5/4); 3. CSM PLOIEŞTI (5/4); 4. CS Cuza Sport Brăila (6/2); 5. CN Aurel Vlaicu (5/3); 6. CSO Voluntari (4/5); 7. CSM Sighetu Marmaţiei (2/6); 8. CSM Mediaş (0/9).

Meciuri restante: CSM Ploieşti – CSM Sighetu Marmaţiei, CSO Voluntari – CS Cuza Sport Brăila şi CN Aurel Vlaicu Bucureşti – CSM Sighetu Marmaţiei.

CSM Ploieşti – CSO Voluntari 72-65 (23-19, 22-14, 13-20, 14-12)

Sala: „Olimpia”. Spectatori: 500.

CSM Ploieşti: Dogaru (6 puncte), Ad. Tudor (14, 1×3), Melnic (11), Topologeanu (2), Burlacu (28, 2×3). Au mai jucat: Crăciun, Santana (2 puncte), Arteni (9, 3×3). Antrenori: Cătălin Burlacu, Ionuţ Ivan, Robert Munteanu.

CSO Voluntari: D. Popescu (17 puncte), C. Mâinea, V. Dumitrescu (12), A. Neguţ (5), M. Neagoe (21). Au mai evoluat: V. Biasutti (6 puncte), A. Toth (2), A. Ene (2), Drăgilă. Antrenori: Eugen Ilie, Virgil Căruţaşu.

Arbitri: Alexandru Ivan (Târgovişte), Andrei Bădilă (Bucureşti) şi Alexandru Stamate (Ploieşti).

Comisar FRB: Luca Badea (Bucureşti).