Zece băieţi de nota 10: CSŞM Bacău – CSM Ploieşti 29-34 (17-20)!

Handbaliştii de la CSM Ploieşti au debutat, astăzi, în Seria A a Diviziei A de handbal masculin şi, în ciuda incertitudinii din ultima vreme, a subţirimii numerice a lotului şi a unei deplasări făcute în cursul dimineţii, au reuşit să câştige în deplasarea de la Bacău. După patru ore petrecute pe drum, cei zece jucători pe care au contat Dragoş Dobrescu şi Ion Nicolae au intrat pe teren la ora 13.00 şi au făcut un meci bun în faţa uneia dintre echipele cu linişte financiară din eşalonul secund, CS Ştiinţa Municipal Bacău, reuşind să se impună clar, cu 34-29 (20-17).

Partida a stat sub semnul echilibrului în prima repriză, când cele două formaţii au alternat la conducere până la 14-15 (24), moment din care, după trei goluri consecutive, băieţii noştri s-au desprins la 14-18. A fost 17-20 la pauză, însă speranţele gazdelor s-au risipit rapid în debutul părţii secunde, atunci când, de la 20-23, ploieştenii au „legat” patru goluri şi s-au dus la 20-27 (minutul 44). Au fost chiar şi 9 goluri diferenţă, 23-32, 24-33 sau 25-34, însă, cum în ultimele cinci minute CSM Ploieşti nu a mai înscris niciun gol, tabela a indicat, la final, un scor ceva mai strâns, 29-34.

Pentru CSM Ploieşti, au evoluat: D. Rotaru, Cr. Ghiţă – Hoinaru (12 goluri), Al. Farcaş (11), Stăncioiu (6), R. Farcaş (3), Mihoci (1), B. Năstase (1) şi Al. Pâslaru. Singurul jucător nefolosit a fost tânărul Alberto Şerban.

În etapa a III-a, CSM Ploieşti va juca, sâmbătă, în Sala Sporturilor „Olimpia”, în compania ultimei clasate, CSM Botoşani.