Mihai Pîslaru, nou record naţional la 400 metri!

Sâmbătă şi duminică, stadionul „Nicolae Dobrin”, din Piteşti, a găzduit Campionatul Naţional pentru Seniori, Tineret şi Juniori I, etapa 1, la care au participat peste 300 de sportivi din toată ţara.

Atleţii de la CSM-CSŞ Ploieşti au obţinut, din nou, rezultate remarcabile, mai ales că mulţi dintre ei sunt doar juniori 2 sau 3, cea mai bună performanţă aparţinându-i sportivului Mihai Pâslaru (foto 1), în proba de 400 de metri. Cu timpul de 47.23 secunde, atletul pregătit de Maria Andrei a ocupat locul 1 la seniori, reuşind un nou record naţional de juniori 2 (deţinut de Florin Suciu, la Santiago de Chile, în anul 2000 – 47.44 secunde), dar şi, mai important, realizarea baremului de calificare la Campionatul Mondial de Juniori 1, ce va avea loc în perioada 19-24 iulie, la Bydgoszcz, în Polonia. Tot Pîslaru a obţinut locul 1 la Tineret şi 2 la Seniori în proba de 200 metri, reuşind să realizeze un nou barem de calificare, de data aceasta pentru Campionatul European de Juniori

Al doilea rezultat notabil a fost obţinut de Andrei Năstăsache (foto 2), elevul prof. Florin Andrei reuşind, în proba de 200 metri (22.40 secunde), să obţină barem de calificare la Campionatul European de Juniori 2, de la Tbilisi, din perioada 14-17 iulie (baremul este 22.55 secunde).

În proba de ştafetă 4×100 metri seniori, primele două locuri au fost ocupate de reprezentanţii noştri: primul loc a fost ocupat de CSM Ploieşti, în componenţa Bogdan Păsărică, Costin Homiuc, Bogdan Oprina şi Ştefan Găinuşă, iar, pe 2, a venit echipa naţională a României, din care au făcut parte trei sportivi legitimaţi la CSM-CSŞ Ploieşti, Mihai Pîslaru, Radu Ciocănescu şi Andrei Năstăsache, plus Nicolae Daroczi, de la SCM Piteşti. Performanţa realizată le-a conferit celor din urmă locul 1 la Tineret.

Medalii au mai obţinut Jaqueline Timofei, sportiva cu dublă legitimare CSM Ploieşti – Farul Constanţa ocupând locul 1 la 800 metri, precum şi Cristian Radu, care a ocupat locul al 3-lea la 400 metri.

Rezultate meritorii au mai realizat Bogdan Păsărică şi Costin Homiuc (finalişti la 100 metri), Andreea Neagu (locul 2 la 800 metri şi locul 3 la 400 metri), Andrei Năstăsache (locul 4 la 100 metri şi locul 5 la 200 metri), David Năstase (locul 5 la 400 metri şi locul 7 la 200 metri), Radu Ciocănescu (locul 6 la 100 metri şi locul 8 la 200 metri), Raluca Baicu (locul 8 la 400 metri), Alexandru Burcea, Marius Licuţ, Bogdan Oprina şi Mihai Filote.