Start fals în play-out: HC Vaslui – CSM Ploieşti 36-22 (16-8)!

Handbaliştii de la CSM Ploieşti au început dezamăgitor play-out-ul Ligii Naţionale, pierzând în această seară, cu 36-22 (16-8), partida susţinută în deplasare, cu HC Vaslui. Elevii lui Dragoş Dobrescu nu au reuşit să repete evoluţia bună avută pe finalul sezonului regulat în urbea moldavă, când izbuteau un 27-27, şi au cedat la scor, desprinderea gazdelor venind încă din primele minute de joc.

HC Vaslui a condus cu 3-0 (minutul 6), 7-2 (12) şi 10-4 (18), luând un avans care a lămurit rapid destinaţia celor trei puncte puse în joc. A fost 16-8 la pauză şi diferenţa a continuat să crească şi în partea secundă, când s-a ajuns la 23-12 (minutul 40), 25-13 (43) şi, chiar, 30-16 (50). Pe final, CSM Ploieşti a marcat trei goluri consecutive, venind la 32-21 (56), dar Vasluiul a închis meciul la fel cum îl începuse, tot cu o serie de trei reuşite, astfel că tabela s-a fixat, la final, la un incredibil 36-22!

În urma rezultatelor din etapa de astăzi, în care primele trei clasate s-au impus în partidele de pe teren propriu, clasamentul play-out-ului s-a rupt în două, misiunea băieţilor noştri de a se salva direct devenind mai dificilă, după ce distanţa faţă de locul al 2-lea a crescut la 8 puncte. Pentru CSM Ploieşti, urmează, duminică, de la ora 20.00, un nou meci în deplasare, pe terenul ultimei clasate, Danubius Galaţi, în care, însă, victoria este obligatorie. Primul meci pe teren propriu în Sala „Olimpia” este cel de miercurea viitoare, cu CSM Focşani.

HC Vaslui – CSM Ploieşti 36-22 (16-8)

Sala: Vaslui. Spectatori: 500.

HC Vaslui: T. Stănescu – G. Bujor (7 goluri), V. Anton, M. Bujor (7), Hrimiuc (6), Pasere (1), Barac. Au mai evoluat: Pralea – Moldovanu (2 goluri), Polocoşer, A. Roşu (8), Hagiu, M. Sandu (2), Cotinghiu (2), D. Soare (1), Iftene. Antrenor: Sandu Iacob.

CSM Ploieşti: Szopka – Tărîţă (1 gol), Capotă (1), Turcu (2), Zamfir (1), Dediu (5), Stăncioiu (4). Au mai jucat: Antonaru, D. Rotaru – Al. Farcaş (3 goluri), Hoinaru, Hodorogea (4), Botezatu (1). Antrenor: Dragoş Dobrescu.

Arbitri: Valentin Călina (Argeş) şi Claudiu Belean (Mureş).

Observator FRH: Cristian Potora (Cluj).

Aruncări „7 metri”: 3/1 ratată – 4/0 ratate.

Eliminări „2 minute”: 3 (Cotinghiu, Pasere, Soare) – 2 (Zamfir – 2).

Play-out – Etapa I

Energia Tg. Jiu – Danubius Galaţi 36-24 (19-12)

Minaur Baia Mare – CSM Focşani 33-25 (15-9)

Clasament play-out

1. Energia Târgu Jiu – 27 puncte

2. Minaur Baia Mare – 22 puncte