Înotătorii de la CSM Ploieşti, rezultate promiţătoare la Izvorani!

La sfârşitul săptămânii trecute, micii înotători de la CSM Ploieşti au participat, la Izvorani, la o competiţie de anvergură găzduită de bazinul olimpic, la startul căreia s-au aliniat peste 300 de copii de la 30 de cluburi din ţară. A fost o întrecere rezervată copiilor cu vârste între 6 şi 8 ani, la care Tamara Costache şi Ciprian Toma au înscris şase sportivi: Patrick Iacob, Darius Radu, Victor Ana şi Cristina Ţolea (toţi, 6 ani), Aida Stancu şi Cristian Lupu (8 ani).

Remarcaţii clubului nostru au fost Darius Radu – locul 5 în proba de 50 m spate şi locul 11 la 50 m liber, Patrick Iacob – locul 8 la 50 m spate şi locul 6 la 50 m liber, Victor Ana – locul 10 la 50 m spate, Cristina Ţolea – locul 8 la 50 m spate şi locul 11 la 50 m bras, Aida Stancu locul 10 la 50 m spate şi locul 11 la 50 m fluture.

Alte rezultate obţinute: Victor Ana – locul 15 la 50 m liber; Cristina Ţolea – locul 15 la 50 m liber; Aida Stancu – locul 23 la 50 m liber şi locul 16 la 50 m bras; Cristian Lupu – locul 25 la 50 m bras, locul 40 la 50 m liber, locul 25 la 50 m spate şi locul 43 la 50 m fluture.

Per ansamblu, au fost rezultate mulţumitoare obţinute de cei şase sportivi ai clubului nostru, care au reuşit, în dese rânduri, să se claseze în faţa reprezentanţilor unor cluburi cu renume din Bucureşti, precum Aqua Team, Steaua, Aqua Sport, Yst, Renovatio sau Dinamo.

Următorul concurs la care vor participa înotătorii de la CSM Ploieşti este Campionatul Naţional de la Bacău, din perioada 5-6 decembrie, la care vor fi prezenţi patru copii cu vârste de 10 şi 11 ani: Thea Stănilescu, Alesia Moghioroiu, Sara Niţu şi Sebastian Stancu.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.