Una caldă, alta rece, pentru juniorii clubului!

Două dintre cele patru echipe de handbal juniori ale CSM Ploieşti au susţinut meciuri oficiale în acest weekend, ambele evoluând în Sala Sporturilor Olimpia, ieri şi astăzi.

Ieri dimineaţă, juniorii III, pregătiţi de Gheorghe Puia şi Ramona Ştefan, au susţinut derbiul grupei C cu prima clasată, CSM Sfântu Gheorghe, pierzând cu 27-21 după ce, la pauză, oaspeţii au condus cu 12-10. A fost o partidă în care diferenţa de talie a contat foarte mult, jocul combinativ al jucătorilor ploieşteni neavând câştig de cauză în faţa unor adversari care i-au dominat fizic pe semicerc. Debutul a fost total neinspirat pentru CSM, oaspeţii conducând cu 5-0 până în minutul 10, atunci când Răducanu a înscris primul gol al echipei noastre. Scorul s-a strâns până la pauză, când s-a intrat la cabine cu 10-12, dar, imediat după reluare, de la 12-14, oaspeţii au reuşit să-şi impună jocul fizic şi să se desprindă decisiv. S-a terminat 21-27, iar CSM Ploieşti ocupă acum poziţia a 3-a a clasamentului Grupei C. Sâmbătă, ei vor juca din nou în Sala „Olimpia”, cu CSŞ Ploieşti.

Gheorghe Puia şi Ramona Ştefan au început meciul de ieri cu D. Mitrică – Herghelegiu, V. Răducanu (3 goluri), Al. Pleşea (2), Oct. Nica (3), P. Bucur (9), P. Albu (3), apelând, pe parcurs, şi la Ad. Tănăsescu, M. Oprea – E.Moldoveanu (1), M. Iorga.

În această dimineaţă, tot în Sala „Olimpia”, junioarele III au câştigat fără probleme partida cu LPS Iolanda Balaş Soter Buzău, scorul, 34-21 (18-8), spunând totul despre desfăşurarea ostilităţilor. Antrenorul Robert Comendant le-a folosit în acest meci pe: Al. Marcu, Antohe, E. Zamfir – E. Dan (13 goluri), Mara Arvatu (6), Bîră (3), M. Ilie (3), Ada Arvatu (3), Profirescu (2), O. Constantin (1), Al. Minea (1), A. Stoica (1), G. Stanciu (1), A. Anton, Evanghelide.

CSM Ploieşti se află pe poziţia a 2-a a clasamentului Grupei B şi are programate două meciuri în următoarea săptămână: joi la LPS Focşani, iar duminică, la Ploieşti, cu HC Golden Kids Braşov.

La finalul săptămânii următoare, vor avea din nou meciuri şi junioarele I şi II ale clubului, pregătite de Daniel Gheorghe. Junioarele I (locul 1 în Grupa B) vor evolua duminică, pe teren propriu, cu HC Activ CSO Plopeni, iar junioarele II (locul 3 în Grupa D) joacă sâmbătă pe terenul primei clasate, Gr. Şc. Energetic Râmnicu Vâlcea.