Neven Hrupec: „După pauză am văzut echipa CSM-ului pe care o vreau eu!”

CSM Ploieşti a câştigat, astăzi, la debutul în noua ediţie a Ligii Naţionale, scor 46-29, în deplasarea de la Rapid, iar antrenorul croat al echipei, Neven Hrupec, a spus la final: „Sunt mulţumit de rezultat. Vreau să le felicit pe fete, chiar dacă nu am fost foarte mulţumit de prima repriză şi doar după pauză am văzut echipa CSM-ului pe care o vreau eu. Am început cu câteva greşeli şi de aceea au fost acele probleme în debut, apoi am început să jucăm, dar nu am reuşit să ne desprindem rapid pentru că şi ele au marcat uşor, au avut multe lovituri de la 7 metri şi au stat aproape de noi. Ştiu că par multe goluri primite, dar dacă te duci de 80 de ori în atac, să spunem, şi înscrii de 46 de ori, e clar că trebuie să te şi aperi de 60-70 de ori şi e normal să primeşti goluri ceva mai multe. Au fost probleme mai mari în prima repriză, dar după pauză cred că a fost mai bine. Astăzi am stat aproape numai în Dragica (Tatalovic), deşi şi Ioana Paraschiv a debutat bine, dar va reveni Elena Şerban, care este unul dintre marile talente ale handbalului românesc, iar ele două se susţin şi se suplinesc foarte bine. Mâine vom începe pregătirile pentru jocul cu Brăila şi, fiind şi primul meci acasă, sper să facem un joc bun să reuşim să câştigăm”.