Eşec dramatic în fieful vicecampioanei: CSM Bucureşti – CSM Ploieşti 27-26 (13-16)!

Handbaliştii de la CSM Ploieşti au trecut, în această seară, pe lângă o victorie mare pe terenul vicecampioanei CSM Bucureşti, într-un meci contând pentru etapa a II-a a Ligii Naţionale. E drept, n-au obţinut nici măcar remiza, ratând o aruncare de la „7 metri”” în ultimele secunde de joc, dar nu este o exagerare când vorbim despre faptul că ar fi putut chiar să câştige, atâta timp cât au condus ostilităţile timp de 50 de minute, conducând la un moment dat chiar şi la şase goluri diferenţă (22-16, minutul 42). Mai mult, diferenţa dintre jocul confuz al gazdelor, determinat şi de rotaţia disperată la care a apelat antrenorul Zvonko Sundovski, şi fazele clare din care CSM Ploieşti a marcat de cele mai multe ori, în urma unor scheme bine finalizate, lăsa impresia că şi dacă se joacă două zile, soarta partidei nu poate fi schimbată.

Numai că, în ultimele zece minute, în care s-a intrat cu tabela arătând 20-24, portarul gazdelor, ploieşteanul Ionuţ Iancu, a fost aproape imposibil de bătut, spaniolului Javier Humet i-au intrat toate şuturile, înscriind patru goluri şi, ca să fie tacâmul complet, în ultimele secunde, Alex Tărîţă a executat pe lângă poartă un „7 metri” obţinut de Cosmin Capotă, pe pătrundere. Un punct ar fi fost, totuşi, puţin la cum s-a derulat meciul în marea majoritate a timpului, dar ar fi răsplătit efortul unei echipe care a arătat un handbal de calitate, chiar în faţa vicecampioanei sezonului trecut.

Cei doi portari care şi-au împărţit în mod aproape egal minutele, Szopka şi Antonaru (D. Rotaru a intrat doar la un „7 metri” al gazdelor), au avut parade inspirate (inclusiv trei lovituri de la „7 metri”), linia de „9 metri” şi-a făcut treaba destul de bine, pivoţii au transformat în gol mingile avute şi, faţă de jocul cu Odorhei, au… jucat şi extremele, opt din cele 26 de reuşite venind din acţiunile lui Alex Farcaş şi Botezatu. Cum a mers scorul: 1-2 (minutul 4), 3-2 (6), 3-4 (7), 5-6 (10), 6-7 (11), 8-7 (16), 9-8 (20), 9-10 (23), 10-12 (26), 11-14 (28), 12-16 (29), 13-16 (30), 14-16 (32), 14-19 (34), 15-20 (40), 16-22 (42), 18-22 (46), 20-23 (48), 20-24 (50), 25-24 (56), 25-25 (56), 26-26 (58), 27-26 (59).

Una peste alta, puncte mari pierdute în Sala Rapid, dar o evoluţie încurajatoare, care cu siguranţă va da încredere echipei în perspectiva partidelor următoare. Iar primul prilej pentru a confirma este duminică, atunci când, de la ora 11.30, în Sala Sporturilor Olimpia, are loc partida cu Steaua, contând pentru etapa a III-a a Ligii Naţionale de handbal masculin.

CSM Bucureşti – CSM Ploieşti 27-26 (13-16)

Sala: „Rapid”. Spectatori: 300.

CSM Bucureşti: Iancu – Kostadinovic (3 goluri, 1 din „7 metri”), Humet (8), Şomlea (2), Stamate (1), Stavrositu (3, 3 din „7 metri”), Negru (5). Au mai jucat: Blazevic – Ad. Rotaru, Simovic, Milosevic (2), Ungureanu, Marijanac (2), Militaru, Pătru (1). Antrenor: Zvonko Sundovski.

CSM Ploieşti: Szopka (8 intervenţii) – Botezatu (4 goluri), Dragnea (5), Turcu (2), Rasic (4), Telepnev, Al. Farcaş (8, 4 din „7 metri”). Au mai evoluat: Rotaru, Antonaru (7 intervenţii) – R. Farcaş (2), Abu Hassan, Capotă (1), Hoinaru, Tărîţă, Stăncioiu. Director tehnic: Ion Nicolae. Antrenor principal: Dragoş Dobrescu.

Arbitri: Iulian Cristea (Iaşi) şi Sebastian Hagiu (Vaslui).

Observator FRH: Iulian Enache (Braşov).

Aruncări „7 metri”: 7/3 ratate – 5/1 ratată.

Eliminări „2 minute”: 5 (Şomlea, Militaru, Milosevic, Stamate, Kostadinovic) – 6 (Rasic, Telepnev – 2, Dragnea, Al. Farcaş, R. Farcaş).