Totul în grafic cu CSM Bucureşti II!

Handbaliştii pregătiţi de Ion Nicolae şi Dragoş Dobrescu au câştigat fără emoţii, scor 34-29 (18-14), partida susţinută astăzi, în deplasare, cu CSM II Bucureşti. Meciul contând pentru etapa a XXV-a a Seriei A a Diviziei A nu a lăsat loc de vreo surpriză, băieţii noştri conducând încă din primul minut, după golul marcat de Zamfir, şi desprinzându-se pas cu pas pentru a-şi convinge adversarii că nu au nicio şansă în faţa principalei favorite la promovarea în Liga Naţională. A fost 1-3 în minutul 4, 3-7 în minutul 10 şi, după o uşoară revenire a gazdelor – de la 7-11 (14) la 11-13 (17) – ploieştenii s-au dus la 11-17 (23) şi au lămurit destinaţia celor trei puncte.

La pauză a fost 14-18, dar imediat după reluare ecartul a crescut din nou, ajungând, chiar, la opt goluri, 15-23 (36) sau 18-26 (41). Roman şi colegii lui s-au relaxat în ultimele zece minute şi au oprit motoarele, astfel că, de la 24-32 (51), tinerii jucători bucureşteni au avut un parţial de 5-2 şi au încheiat partida la cinci goluri în spatele ploieştenilor: 29-34.

Tehnicienii noştri au început meciul cu M. Dumitru – Al. Tărâţă (8 goluri), Macovei (3), Zamfir (8 goluri), Gh. Roman, Turcu (4 goluri), B. Năstase, apelând, pe parcurs, şi la D. Rotaru – Stăncioiu (2), Hoinaru (5), D. Sava (1), Botezatu, Al. Budui (2) şi Mihoci (1).

Pentru băieţii de la CSM Ploieşti urmează două partide extrem de importante pe teren propriu, una contând pentru etapa a XXVI-a, joi, de la ora 17.00, cu CSM Focşani 2007, şi alta restantă din runda a XXIV-a, joia următoare, pe 16 aprilie, de la ora 11.00, cu Politehnica Iaşi.