Andreea Chiţu, locul al III-lea la Grand Prix-ul de la Dusseldorf!

În perioada 20-22 februarie, la Dusseldorf, a avut loc concursul internaţional de judo „Grand Prix”, la care au participat 542 de sportivi din 75 de ţări. Clubul CS Steaua – CSM Ploieşti a fost reprezentat de Andreea Chiţu, la categoria „52 kg”, şi Violeta Dumitru, la „48 kg”.

Andreea Chiţu s-a clasat a treia la categoria ei, după următorul parcurs: le-a învins pe Distria Krasniqi (Kosovo) şi Park De Sol (Coreea), a pierdut în faţa chinezoaicei Ma Yingnan, apoi, în recalificări, a învins-o pe Barbara Maros (Ungaria) şi, în lupta pentru medalia de bronz, pe Darya Skrypnik (Belarus). În urma acestei performanţe, Andreea Chiţu a obţinut 120 de puncte şi se clasează pe locul al II-lea în ierarhia mondială la categoria „52 kg”.

La categoria „48 kg”, Violeta Dumitru a fost învinsă în primul tur de Dilara Lokmanhekim, din Turcia.