Două victorii şi un eşec în turneul de la „Olimpia”

Handbalistele de la CSM Ploieşti au încheiat cu un bilanţ de două victorii şi o înfrângere turneul pe care clubul l-a organizat, în acest weekend, în Sala Sporturilor „Olimpia”. Elevele lui Gheorghe Covaciu au câştigat primele două partide, desfăşurate vineri – 41-13 (22-6) cu HC Activ CSO Plopeni şi 24-18 (14-9) cu CSM Unirea Slobozia – şi au pierdut, ieri, disputa cu HC Dunărea Brăila cu 27-25, deşi au condus la pauză cu 16-13.

În partida de ieri, un fel de finală a turneului, CSM Ploieşti a condus ostilităţile până cu 10 minute înainte de final, dar, pe fondul schimbărilor efectuate pentru a fi rulate toate jucătoarele apte din lot şi al unui blocaj apărut în faza ofensivă în momentul în care adversarele au trecut la o apărare avansată, Brăila a întors rezultatul de pe tabelă. Problemele au apărut de prin minutul 40, când echipa noastră conducea cu 21-16, nici cele două time-out-uri cerute de Gheorghe Covaciu nereuşind să deblocheze, timp de 10 minute, jocul nostru ofensiv. De la 21-16, s-a ajuns la 21-20, Roman reuşind, abia în minutul 51, să înscrie golul 22 al CSM-ului. A urmat însă o nouă serie de cinci goluri marcate de oaspete şi, după 22-25 (min. 55), a fost imposibil ca rezultatul să fie întors. S-a făcut 25-26 cu două minute înainte de final, dar Sheiko a ratat o angajare pentru Shutska şi, pe atacul brăilean, Ada Moldovan a stabilit rezultatul final: 25-27.

Pentru CSM Ploieşti urmează o săptămână plină, cu un meci în compania echipei CSM Bucureşti, marţi, de la ora 17.30, în Sala „Olimpia”, şi participarea la turneul de la Cluj, cu meciuri vineri şi sâmbătă, alături de alte cinci formaţii: gazdele de la „U”-Jolidon, HC Mureşul Tg. Mureş, Corona Braşov, HC Zalău şi HC Sebeş. Se vor alcătui două grupe de câte trei, CSM Ploieşti urmând să evite în mod cert Corona Braşov, cu care se întâlneşte în prima etapă de campionat. De altfel, din acest motiv, la solicitarea braşovenilor, CSM Ploieşti nu va mai participa la turneul organizat de Corona în weekendul 22-24 august, căutând adversar pentru unul sau două meciuri în acea perioadă.

CSM Ploieşti – HC Activ CSO Plopeni 41-13 (22-6)

Sala: „Olimpia”. Spectatori: 200.

CSM Ploieşti: G. Cristescu – Dincu (4 goluri), Vlaskalic (4, 2 din „7 metri), Sheiko (6, 2 din „7 metri”), Shutska (3), Roman (5, 1 din „7 metri”), O. Ionescu (2). Au mai jucat: Ifrim – Chiricuţă (2), C. Preda (5), Marinela Gherman (1), I. Dinu (3), Zamfirescu (3, 3 din „7 metri”) şi R. Ştefan (3). Antrenor: Gheorghe Covaciu.

HC Activ: Socoleanu – Moldoveanu, A. Puiu (1), I. Gherman (2), Ciuclaru (1, 1 din „7 metri”), Casian (1), Şerban (1, 1 din „7 metri”). Au mai evoluat: I. Paraschiv – Oprica (1, 1 din „7 metri”), Ciucă (4, 2 din „7 metri”), Orza, Maria Gherman (1), Costache (1), Badea. Antrenor: Florin Ciupitu.

Arbitri: Alexandru Vovec şi Dragoş Dinu (ambii din Mizil).

CSM Ploieşti – CSM Unirea Slobozia 24-18 (14-9)

Sala: „Olimpia”. Spectatori: 300.

CSM Ploieşti: G. Cristescu – Dincu, Vlaskalic (4 goluri, 1 din „7 metri), Sheiko (6, 2 din „7 metri”), Shutska (3), Roman (8, 3 din „7 metri”), O. Ionescu (1). Au mai jucat: Ifrim – Chiricuţă, Gherman (2), I. Dinu, C. Preda, R. Ştefan. Antrenor: Gheorghe Covaciu.

CSM Unirea: Martin – Cr. Nica (1), Drăguţ (3), Pavăl, Băcăoanu (2), Moroianu (4, 4 din „7 metri”), Carabulea (3). Au mai evoluat: Tâlvanu – Stănciulescu, Dăscălete (1), Simion, Drăgan, Grigoraş, Cricevit (4), Artean, Popescu.

Arbitri: Vladimir Teglaş şi Adrian Vasile (ambii din Ploieşti).

CSM Ploieşti – HC Dunărea Brăila 25-27 (16-13)

CSM Ploieşti: Cristescu – Dincu (2 goluri), Vlaskalic (4, 3 din „7 metri”), Sheiko (6, 2 din „7 metri”), Shutska (4), Roman (3), Ionescu. Au mai jucat: Ifrim – Ana Gherman (2), Chiricuţă (2), Preda (1), I. Dinu (1), R. Ştefan. Antrenor: Gheorghe Covaciu.

HC Dunărea: Dobre – C. Gheorghe (3 goluri), Eşanu (2), A. Moldovan (7), Irimia, Horjea (3), Farcău (4). Au mai evoluat: Safta (1), Czeczi (6, 1 din „7 metri”), Brat (1). Antrenor: Alexandrina Soare.

Arbitri: Alexandru Roibu şi Marian Băbău.

Statisticile meciului:

Aruncări de la „7 metri”: 7/5 transformate – 2/1 transformată.

Eliminări „2 minute”: 5 (Vlaskalic – 2, Gherman, Dincu, Dinu) – 6 (Safta – 3, Irimia – 2, Moldovan).