Baschet seniori: pierdem la Sibiu, 74-80, dar calificarea se decide luni, în Sala „Olimpia”!

Echipa de baschet seniori a CSM Ploieşti a debutat promiţător în noul sezon, cu o evoluţie convingătoare în deplasarea din această seară, de la Sibiu, contând pentru turul optimilor de finală ale Cupei României. Băieţii antrenaţi de Mihai Popa cu cedat la mare luptă, cu 80-74 (24-17, 15-16, 14-20, 27-21), la capătul unei partide în care nu au arătat deloc ca o nou-promovată şi le-au pus mari probleme unor gazde care au, ca de obicei, obiective îndrăzneţe şi în acest an.

Gazdele au început mai bine şi au câştigat primul sfert la şapte puncte, pentru ca debutul secvenţei secunde a jocului să le găsească având avantaj de 12 puncte (29-17 sau 33-21), însă apariţia lui Hammond pe teren ne-a readus în meci. Şapte puncte consecutive marcate de american au adus CSM-ul la o posesie în spate, 33-30 şi, chiar dacă Sibiul s-a desprins din nou, scorul de la pauză, 39-33, a arătat decent pentru o echipă nouă, venită după doar o lună de antrenamente şi cinci meciuri amicale.

Mai mult decât atât, elevii lui Mihai Popa şi-au surprins adversarii în debutul reprizei secunde cu un parţial de 9-2 care i-a făcut pe temperamentalii suporteri locali să se frece la ochi privind tabela care indica 41-42. Sibiul a revenit, a avut 4 puncte avans, 49-45, dar a fost rândul lui Matija Milin să-şi facă simţită prezenţa cu o serie de reuşite spectaculoase, ultima, un coş de „3 puncte” marcat „pe sirena” sfertului al treilea, din apropierea centrului terenului, stabilind scorul după 30 de minute: 56-53 pentru CSM Ploieşti.

Speriaţi că ar putea pierde în faţa unei nou-promovate, băieţii lui Dan Fleşeriu s-au mobilizat în debutul ultimei secvenţe a jocului şi, împinşi de la spate de public şi nu numai, au avut aproape 3 minute perfecte, cu un „run” de 11-0 ce l-a făcut pe Mihai Popa să solicite time-out. Aparent fără efect, pentru că Sibiul s-a dus, chiar, la 12 puncte (72-60), însă finalul ne-a adus la o diferenţă accesibilă, de doar 6 puncte, în perspectiva meciului decisiv de luni.

Pentru CSM Ploieşti, au jucat în această seară: Vaughn (15 puncte), Magdevski (13, 2×3), Milin (13, 1×3), Hammond (10, 1×3), Chiţu (9, 3×3), Watson (6), B. Popa (4), Negoiţescu (4, 1×3), Popa-Calotă.

Meciul retur este programat luni, 27 septembrie, de la ora 18.00, în Sala Sporturilor Olimpia.

Rezultatele celorlalte meciuri tur disputate astăzi:

CSM VSKC Miercurea Ciuc – CS SCM Timişoara 54-93

CSA Steaua Bucureşti – ACS U-BT Cluj-Napoca 69-87

CS Municipal Târgu Jiu – CSO Voluntari 66-92

ABC Athletic Constanţa – CS Rapid Bucureşti 82-69

SCMU Craiova – CSM CSU Oradea 79-64

* Partidele CSM Focşani – CS Dinamo Bucureşti şi CSM Galaţi – FC Argeş Piteşti se dispută mâine.