Echipa de handbal junioare 2, victorii pe linie în turneul de la Buzău!

Echipa de handbal junioare 2 a CSM Ploieşti a încheiat, astăzi, primul turneu stagional cu bilanţ perfect, cinci victorii în cinci meciuri, după ce a câştigat, scor 25-24 (15-15, 10-9), derbiul Seriei B, cu Activ CSO Plopeni. Ieri, în celălalt derbi prahovean al grupei, fetele pregătite de Robert Comendant se impuseseră cu 37-31 (19-13, 18-18) în disputa cu CSŞ Ploieşti.

După cele două jocuri, singurul regret este reprezentat de faptul că două dintre reprize au fost încheiate la egalitate, şi conform noului sistem de punctaj implementat de FRH la această categorie de vârstă (victoria în meci este recompensată cu două puncte şi fiecare repriză pune la bătaie câte un punct), fetele au obţinut câte 3.5 puncte, nu 4, în cele două confruntări.

Pentru CSM Ploieşti, meciul de astăzi a fost, aşa cum era de aşteptat, cel mai echilibrat al turneului, ambele reprize fiind extrem de strânse, dovadă că o singură dată una dintre echipe a reuşit să se desprindă la patru goluri. În prima parte, s-a mers permanent „cap la cap”, cele două formaţii alternând la conducere pentru a intra la pauză la egalitate, 15-15. În repriza secundă, fetele noastre s-au desprins la 4-1 (minutul 8) şi 7-3 (minutul 15), reuşind, apoi, să menţină un avantaj de trei goluri până cu două minute înainte de final: 10-7. Adversarele au înscris ultimele două goluri ale meciului, dar CSM Ploieşti a câştigat repriza, scor 10-9, şi, implicit, partida, reuşind astfel ca, la finalul turneului, care a programat, practic, cele cinci jocuri ale turului Seriei B, să aibă victorii pe linie.

În confruntarea de astăzi, pentru CSM Ploieşti au jucat: Bianca Voicilă – D. Grădişteanu (11 goluri), D. Manole (6), A. Toma (3), Maia Popescu (1), M. Iordache (1), A. Burtea (1), R. Gavrilă (1), B. Rădulescu (1), I. Manolache, D. Stoica şi M. Radu.

Ieri, în victoria cu CSŞ Ploieşti, scor 37-31 (19-13, 18-18), au evoluat: Bianca Voicilă, A. Floroiu – D. Manole (12 goluri), D. Grădişteanu (11), A. Toma (7), R. Gavrilă (5), A. Burtea (1), I. Manolache (1), B. Rădulescu, Briana Voicilă, Maia Popescu şi M. Iordache.

CSM Ploieşti încheie turul pe primul loc al clasamentului Seriei B, cu 19 puncte (la care se vor adăuga cele 5 puncte pentru talie), urmată de Activ CSO Plopeni (14.5 puncte).

Al doilea turneu al sezonului va avea loc în perioada 10-14 martie 2021.