CSM BBA Petrolul Ploieşti se întoarce, mâine seară, în Sala Sporturilor Olimpia pentru partida cu CSU Sibiu, contând pentru etapa a 6-a a Ligii Naţionale de Baschet Masculin. Programată la ora 18:00, întâlnirea se anunţă una echilibrată, atât prin prisma rezultatelor înregistrate de cele două formaţii în acest sezon, fiecare având câte o victorie după 5 runde (echipa noastră cu un joc mai puţin disputat), cât şi a duelurilor directe din ultimele 4 sezoane, al căror scor este 4-4!
„Întâlnim o echipă pe val, care a obţinut, luni, o victorie confortabilă la Târgu Mureş şi trebuie să avem determinare şi atitudine bună pentru a opri tranziţia lor ofensivă şi recuperările lor ofensive, capitole la care stau foarte bine. Sper să avem consistenţă în a face aceste lucruri pe toată durata jocului, ar dacă vom reuşi, cred că vom avea succes în acest joc. Suntem pregătiţi şi determinaţi să avem intensitate pe toată durata partidei, ceea ce ne va ajuta să practicăm un baschet cât mai bun”, a declarat antrenorul echipei noastre, Mihai Popa.
Singura problemă de lot este absenţa lui George Angelian, care s-a accidentat la genunchi în partida de la Râmnicu Vâlcea şi va lipsi minim două săptămâni.
Întâlnirea de mâine va fi arbitrată de o brigadă alcătuită din Bogdan Podar (Cluj-Napoca), Laszlo Bukuresti (Sovata) şi Alexandru Ivan (Târgovişte), iar comisar din partea Federaţiei Române de Baschet va fi Zoltan Safar (Bucureşti).
Meciul va putea fi urmărit pe canalul de youtube al Federaţiei Române de Baschet, accesând următorul link: https://www.youtube.com/watch?v=0FRceCUaHgs.
Accesul publicului este liber.
Vă aşteptăm la sală pentru a fi alături de băieţii noştri!
